skip to main content

Filmy na dnešní večer: roadtripy Amerikou i Francií a divoké cyklotrialy

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů, nebo dnes spíše dokumentů, si pro vás připravil redaktor Honza Strouhal.

Reklama

Expedition Happiness
(Amazon Prime, 96 minut, 2017)

Pořídit „žluťáka“, tedy americký školní autobus, přestavět ho na pojízdný bejvák a vyrazit vstříc dobrodružství napříč Amerikou. To je sen každého nomáda a lidí vyznávající svobodný životní styl. A přesně tohle udělal mladý německý pár – filmař Felix Starck s přítelkyní, zpěvačkou Mogli (kterou si můžete poslechnout už v samotném traileru) a s jejich bernským salašem Rudim. Před lety odjeli do Ameriky, kde pořídili starší školní autobus, předělali si ho na obytný vůz a vyrazili z Aljašky přes Kanadu a Spojené státy až do Mexika. Líbivé záběry a spontánnost na cestě nadchnou nejednoho hipstera, pravdou ale je, že příběh je spíše povrchní a příliš hlubšího pohledu do tamní kultury nepřináší.

V tomto ohledu je o poznání lepší předchozí dokumentární film Felixe Starcka Pedal the World, v kterém na kole ujede 18 tisíc kilometrů napříč 22 zeměmi světa. A pokud vás po zhlédnutí filmu budou zajímat i dnešní aktivity páru z Expedition Happiness, můžete jej sledovat třeba na Instagramu. Nyní se usadil ve Španělsku a hodlá budovat farmu.

Reklama

Visages, villages
(Amazon Prime, 89 minut, 2017)

Je vám Amerika příliš vzdálená a raději byste ocenili roadtrip po starém kontinentu? Pak mohu doporučit dokumentární film dnes už zesnulé belgické režisérky Agnés Varda v originále nazvaný Visages, villages . Ta společně s o 30 centimetrů vyšším street artistou skrývajícím se pod pseudonymem JR projíždí jeho rodnou Francií. Nejde ale o turisticky profláklá místa, dvojice se starším skříňovým mercedesem prozkoumává francouzský venkov a jeho zanedbané průmyslové části, kde JR fotografuje pracující lid a snímky pak přetavuje do velkoformátových streetartových maleb. A s nimi pak i samotné vyfocené osoby konfrontuje. Jde o líbivou, propracovanou a hlubší sondu do sociálních vrstev francouzského venkova.

Komplic
(Netflix, 52 minut, 2020)

Jestli místo čtyř kol oceňujete spíše jen dvě, tak vám nesmí uniknout novinka s názvem Komplic režiséra Jeremyho Granta, která diváky zavádí do prostředí divokých cyklotrialů a střemhlavých downhillů. Dokument ukazuje nejlepší světové jezdce od jejich prvního šlápnutí do pedálů až po divoké sjezdy na těch nejatraktivnějších tratích po celém světě.

Úchvatné záběry z těch nejnáročnějších tras vedoucích po hřebenech hor, lesy, skalními průsmyky, ale také nepřeberné množství backflipů, frontflipů, barspinů a dalších cyklotrialových triků – těch je film plný a dělají z něj opravdu akční podívanou, u které se občas přistihnete s otevřenou pusou. A taky vám připomene, že nová cyklistická sezóna je vlastně už za rohem.

Reklama
Reklama