S jedním z nejvýznamnějších byznysmenů ve stavebnictví Vítem Kutnarem o tom, co DEK vzala voda, proč český trh stále stojí na vratkých nohou a kdy se konečně začne stavět. 

Stavebnictví v zaplavených oblastech v příštích týdnech zpomalí, ne naopak, je přesvědčen spolumajitel koncernu DEK Vít Kutnar. Vychází přitom ze zkušeností svých firem z minulých povodní. „Všechno je podmáčené, staveniště jsou vyplavená a všechno se musí nejdřív vysušit,“ říká. 

Letošní čísla tak očekávaný stavební boom po povodních příliš neovlivní. Půjde spíš o závod s časem vysušit stavby před zimou. Přes to všechno Kutnar neztrácí optimismus a věří, že příští rok se jeho obor odrazí k růstu. Právě otevřel nejmodernější pobočku stavebnin v zemi a v rozhovoru pro Forbes říká: „Nabídek k akvizicím je v tuhle chvíli nejvíc, co kdy bylo za poslední dekádu.“ 

Flying Cover

Každé pondělí vydáváme signature rozhovor s pozoruhodnou byznysovou osobností. Létající titulka, Forbes Flying Cover!

Jak jsou na tom vaše pobočky v oblastech, které zaplavila voda? 

Celá skupina má v Česku 117 poboček, nejvíce zasažené byly čtyři na severní Moravě a týkalo se to našich dvou firem. Pobočka Stavebnin DEK v Krnově byla kompletně vyplavená, tam je všechno na výměnu, včetně zařízení v kancelářích. A pak Argos Elektro, také v Krnově, distribuci elektromateriálů to zasáhlo podobným způsobem. Taky Opavu a samozřejmě Ostravu, kde se nacházela významná zásoba kabelů a elektroinstalačního materiálu. 

Stihli jste udělat nějaká opatření proti povodni? 

Snažili jsme se připravit na velkou vodu všude, ale tady na pobočkách, kde bylo okolo tří metrů vody, nepomohlo nic.

Už znáte výši škod?

Myslíme si, že finální škoda po uplatnění pojistky bude pro nás okolo sta milionů korun.

Co zaměstnanci? 

Desítky našich kolegů jsou bohužel vyplavení. Domluvili jsme se, že si mohou vzít placené volno a samozřejmostí bude zaměstnanecká cena materiálů na opravy. 

Může taková pohroma pomoci rozhýbat stavební trh? 

Myslím, že se nás to příliš nedotkne, protože jsme to zažili dvakrát nebo třikrát v minulosti a víme celkem jistě, co bude následovat. Stavebnictví v tom konkrétním regionu na nějaké období zpomalí. 

Všechno je podmáčené, staveniště jsou vyplavená a všechno se musí nejdřív vysušit. To znamená, že všechno, co se v těch oblastech stavělo, se zastaví a bude muset nastat technologická pauza. A budovy, které jsou podmáčené nebo poškozené vodou, tam to bude závod s časem, aby se stihly sanovat před zimou.

Určitě ale bude potřeba hodně těžké techniky, čerpadel a vysoušečů zdiva, což se nás týká například v našich půjčovnách. 

Vysoušení se nedá urychlit? 

Záleží hodně na počasí. S vlhkým domem nemůžete stavebně dělat nic. Technologická pauza může být různě dlouhá, ale odhaduji, že i několik měsíců, do zimy.

A stavebnin na trhu je obecně dost?

Všichni si pamatujeme období, kdy nebylo prakticky nic. To je dva a půl roku nazpět. Teď je všeho dostatek, zatím se příliš nestaví. Když porovnám letošní rok s loňským, tak je trh ještě o tři až pět procent slabší než loni.

Čím to je, pořád hypotéky? 

Hypotéky jsou stále drahé a čeká se, až půjdou dolů. Jinak si ale myslím, že latentní poptávka je silná. Po letech, kdy počty zahajovaných staveb rodinných domů byly hodně nízko, čekáme, že se stavět začne. Ale zatím chybí pořádný impulz. 

Loňský rok pro DEK nebyl jednoduchý, klesl vám obrat i zisk před zdaněním. Jak ho hodnotíte?

Mám z loňského roku velice dobrý pocit. Protože i při propadu našeho sektoru stavebnictví, který hodnotíme přibližně na dvacet procent, jsme padali o třináct procent. Dosáhli jsme toho prací na trhu a úsporami v nákladech. A je dobré také připomenout, že jde o pokles z extrémních čísel předchozího období. 

Spolumajitel DEK Vít Kutnar
info Foto David Turecký

Jak jste pracovali se zákazníky?

Obecně si myslím, že jsme spíše získávali tržní podíl. Velcí hráči teď posilují a spíše oslabují drobnější stavebniny, které nepracují tak sofistikovaně a nemají přímý přístup k výrobcům, nekupují takové objemy zboží. 

Vidíte na trhu akviziční příležitosti? 

Nabídek k akvizicím je v tuhle chvíli nejvíc, co kdy bylo za poslední dekádu. Ale teprve se uvidí, jestli dopadne něco zajímavého. 

Co čeká stavební trh na podzim a v příštím roce?

Myslím si, že tento rok dopadne podobně jako ten loňský. Zahájili jsme investice, které jsme měli na dva roky pozastavené, a třeba to udělají i ostatní. Hospodářský výsledek bude, předpokládám, o trochu nižší, ale pořád bude velice dobrý. A očekávám, že někdy v průběhu příštího roku se trh odrazí ode dna a začne růst. Vysloveně to souvisí s těmi hypotečními úrokovými sazbami. 

Jaké plánujete hlavní investice? 

Posílíme naši síť o deset nových poboček v regionech v menších městech. To bude něco přes jednu miliardu korun. A i ve všech našich dalších firmách se snažíme být aktivní a připravovat se na oživení poptávky a růst trhu. Například Best investoval do nové linky na přesné zdivo s vysokou kapacitou, DEKWOOD otevře v příštím roce další výrobní závod na příhradové střešní nosníky a krovy, ÚRS přišel nově na trh s výpočtem uhlíkové stopy stavby.

A celková výše plánovaných investic pro příští rok? 

Zatím připravujeme investiční plány a můžu říct, že to bude výrazně víc než v posledních letech.