V roce 2020 investovaly společnosti MicroStrategy a Square velmi podobné částky – 220 a 250 milionů dolarů – do nákupu bitcoinů jako rezervního aktiva, s odkazem na klesající výnosy z hotovosti a slábnoucí dolar.

Pak přišla bomba: k podobnému kroku se odhodlala také Tesla a rozhýbala peloton následovníků. Jak se jim dnes daří při obrácené volatilitě?

Akcie všech prominentních společností držících bitcoiny ve svém účetnictví prožívají od pondělí 13. června znatelný ponor. Aktuálně se trh opět konsoliduje a vypadá zdánlivě nudně, ale nenechme se zmást.

Lídrem pondělních ztrát byla už zmíněná softwarová společnost MicroStrategy Michaela Saylora, která za den ztratila 25,2 procenta své hodnoty. Na druhém místě se umístila společnost Block – dříve Square – Jacka Dorseyho se ztrátou 12,7 procenta a na třetím burza Coinbase s 11,4 procenta. Teprve na čtvrtém místě nalezneme Teslu se 7,1 procenta.

Pomineme-li černé pondělí, MicroStrategy za posledních pět dní odepsala téměř 28 procent, Block 29,4 procenta, Coinbase 28,4 a Tesla 11,4 procenta. V červených číslech zdaleka nekončily jen kryptoměny nebo firmy, které je mají ve svém účetnictví, případně jsou součástí jejich byznysu. S dvoucifernými pády společností s kryptoměnami v účetnictví se to ovšem nedá srovnávat.

V reakci na nejvyšší inflaci ve Spojených státech za posledních 41 let – dosáhla 8,6 procenta – se prakticky unisono do červené propadly všechny americké akciové indexy. Rozplynuly se totiž zbytky naděje, že je inflační rekord za námi. S&P 500 zavíral pondělní obchodování dole o 3,9 procenta, Nasdaq téměř o 4,7 a Dow Jones spadl také přes čtyři procenta.

Za posledních pět dní je posledně jmenovaný DoW dole o 8,1 procenta, Nasdaq o 5,2 a jedině S&P 500 se přehoupl přes kritickou desetiprocentní hranici. Naděje na rychlý a trvalejší obrat tohoto trendu je zatím pravděpodobná jako nula v ruletě.

Ve třech případech uvedených firem představuje sázka na bitcoin v rezervách celkem dobře řiditelné riziko. Pak je tu ovšem ještě nenapravitelný optimista Michael Saylor a jeho MicroStrategy, která má v bitcoinu zhruba dvaapůlkrát tolik co Tesla.

Vydání Forbesu Zázrak

Společnost skrze dvě oddělené firmy drží 129 218 bitcoinů s průměrnou nákupní cenou 30 700 amerických dolarů.

To je aktuálně při ceně 21 870 dolarů za bitcoin hrubým odhadem nerealizovaná ztráta přes miliardu. Firma přitom na bitcoin vsadila necelé čtyři miliardy dolarů – 3,97 miliardy, pokud chceme být úplně přesní.

Saylor začal v roce 2020 ve velkém přidávat bitcoin jako primární rezervní aktivum s odůvodněním, že představuje úložiště hodnoty nekorelující s tradičními finančními trhy. Právě to ve spojení s letošní bitcoinem krytou půjčkou na dokup ještě většího počtu bitcoinů – a tedy pákovým efektem – by se mu nakonec mohlo stát osudným. Pokud totiž o bitcoinu a potažmo celém kryptotrhu dnes něco rozhodně neplatí, tak je to fakt, že neběžel s akciemi pěkně v zástupu.

Středová cena bitcoinu se během úterka nakrátko ponořila až pod úroveň, kde by měla ležet likvidační hranice Saylorovy pozice, tedy na 21 tisících dolarech. To je částka, kterou jako hranici pro margin call v květnu uvedl finanční ředitel MicroStrategy Phong Le. Bitcoin našel své dočasné dno na 20 843 dolarech a v době psaní tohoto textu se obchoduje okolo 21 900 dolarů.

Společnost by tak aktuálně měla čelit prvnímu margin callu, tedy situaci, kdy je investor vyzván k doplnění kapitálu na krytí své pozice kryté doposud vypůjčenými penězi – nebo k její výrazné redukci. Pokud takové prostředky v domluvené lhůtě nedodá ani pozici nezmenší, přijde o celou zástavu.

Saylorův aktuální problém je ten, že se nespokojil s obřím kapitálem, který firma do bitcoinu vložila sama za sebe. Namísto toho využil medvědího trhu, aby si vzal u banky Silvergate za 205 milionů dolarů půjčku krytou vlastními bitcoiny, aby mohl pokračovat v nákupním řádění. Žijeme přece pouze jednou, ne?

Na Saylorovu obhajobu je ale nutno dodat, že by mu kapitál na krytí pozice zatím rozhodně neměl chybět. A toho si je firma dobře vědoma – není to tak dávno, kdy sám Saylor ujišťoval trh, že má MicroStrategy dostatek bitcoinového kolaterálu na to, aby zvládla pokrýt propad až ke 3500 dolarům.

Ostatně i kdyby udělal Saylor ve svém výpočtu chybu, rozhodně už přišel o víc. V roce 2000 se akcie MicroStrategy během jediného dne propadly o 62 procent, když firma musela přiznat, že příjmy za rok 1999 byly o 25 procent nižší a deklarovaný zisk byl ve skutečnosti ztrátou. Saylora toto přiznání vyšlo bratru na šest miliard dolarů…