Kybernetické hrozby můžou být v blízké budoucnosti ničivější než celosvětové škody způsobené přírodními katastrofami. Jak se efektivně bránit incidentům, které mohou ohrozit citlivá data, ale i samotnou infrastrukturu vaší společnosti?
O významu kybernetické bezpečnosti a jejím dopadu na byznys diskutovali v podcastu Forbes BrandVoice dva klíčoví odborníci: Martin Švéda, vedoucí Oddělení regulace soukromého sektoru v Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, a Robert Šefr, CTO brněnské technologické společnosti Whalebone, specializující se na pokročilé kyberbezpečnostní systémy nejen pro firmy.
Brno, centrum inovací s bohatou technologickou historií, se vypracovalo mezi lídry globálního trhu kybernetické bezpečnosti. Místní firmy, jako je Whalebone, stojí v popředí tohoto dynamického odvětví, chrání data a infrastrukturu po celém světě. Whalebone se etablovala jako jeden z klíčových hráčů, jejíž technologie zajišťují bezpečné internetové připojení pro stovky telekomunikačních společností a podniků.
„Mnoho firem stále podceňuje kybernetická rizika,“ říká Robert Šefr, technologický ředitel Whalebone, která z Brna vede ambiciózní evropský projekt DNS4EU, poskytující bezpečný a soukromá data chránící systém pro téměř sto milionů Evropanů.
„Narážíme ale i na firmy, které v obavě před hrozbami přijímají až přehnaná opatření, což může být kontraproduktivní,“ varuje Šefr. Právě zavedení vyvážených a účinných opatření by mělo usnadnit novelizované znění zákona o kybernetické bezpečnosti, které vychází z evropské směrnice NIS2.
„Nová legislativa zavede povinnosti nejen pro velké korporace, ale i pro širokou škálu subjektů, které dosud nepodléhaly žádné regulaci,“ vysvětluje Martin Švéda z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, klíčové instituce v oblasti kybernetické bezpečnosti, která z Brna koordinuje jak osvětu, tak implementaci nové legislativy v Česku.
Tomuto tématu se mimo jiné bude věnovat i desátý ročník přední české konference CyberCon v Brně. Přednášky z akce, kde státní, akademický a soukromý sektor spojují své síly, aby společně čelily výzvám kybernetické a informační bezpečnosti, si bude možné pustit i ze záznamu.
Jaké nové povinnosti přinese aktualizovaný zákon o kybernetické bezpečnosti a jak se na ně efektivně připravit? Jaká je skutečná zranitelnost Česka vůči kybernetickým útokům a jak se v tomto kontextu mění hrozby? Proč se Brno stává klíčovým centrem inovací v oblasti kybernetické bezpečnosti? Jak mohou firmy najít rovnováhu mezi nedostatečnými a přehnanými bezpečnostními opatřeními? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v nejnovějším díle Forbes BrandVoice podcastu.
Podcast byl spolufinancován Evropskou unií.