Investiční společnost Growing Way mladého samozvaného investora Ondřeje Janaty, kterého od září vyšetřují orgány činné v trestním řízení kvůli podezření z podvodného jednání, je v úpadku. Ve středu Městský soud v Praze schválil návrh na vyhlášení insolvence. Janata lákal investory na rychlé zbohatnutí na finančních trzích.
„Zjišťuje se úpadek dlužníka,“ píše se v usnesení Městského soudu v Praze, které bylo v polovině týdne založeno do insolvenčního rejstříku. „Na majetek dlužníka Growing Way se prohlašuje konkurz,“ zní další věta, která by měla být signálem pro ty, kteří do Growing Way investovali, aby nyní začali přihlašovat své pohledávky.
„Věřitelé nyní musí předepsaným způsobem přihlásit svou pohledávku. Když to udělají špatně nebo zmeškají lhůtu, tak mají smůlu a už nic nedostanou,“ řekl k tomu v sobotní Trojce šéfredaktora Forbesu Petra Šimůnka právník Michal Žižlavský ze stejnojmenné advokátní kanceláře, která zastupuje stovky Janatových klientů a byla to právě ona, kdo návrh na vyhlášení úpadku soudu předkládal.
Zároveň upozornil, že na přihlášení pohledávek mají klienti dva měsíce. Přezkumné projednání přihlášených pohledávek pak proběhne u Městského soudu v Praze 12. dubna příštího roku.
Ondřej Janata fond Growing Way založil na začátku tohoto roku. Měl se stát vehiklem zhodnocujícím peníze klientů, a Janata, jenž se investování nejdříve amatérsky a poté profesionálně věnoval už od střední školy, jeho prostřednictvím sliboval roční výnosy v řádech desítek procent.
To se i dělo, klientům chodily měsíční výpisy se zhodnocením jejich investic v řádu jednotek procent a docházelo i k výplatám zhodnocených částek. V létě letošního roku jim však přišel dopis, ve kterém byli informováni o prvním propadu hodnoty portfolia v řádech desítek procent, a na konci srpna začala Janatu vyšetřovat policie.
Z kusých informací z průběhu vyšetřování nyní vyplývá, že Janata na finančních trzích vůbec neobchodoval a zisky vyplácel z vkladu nových klientů. Zřejmě tedy šlo o takzvané letadlo, nebo chcete-li o Ponziho schéma.
Podle dostupných zdrojů Janata od zhruba čtyř tisíc klientů vybral 1,5 miliardy korun. Policie mu v rámci vyšetřování zajistila majetek, do kterého patří luxusní vozy i rozestavěná vila v pražské Chuchli, v celkové hodnotě zhruba 800 milionů korun.
Podle Žižlavského mají klienti velkou šanci na to, že se jim vrátí více než polovina peněz. „Myslím, že půlka není vůbec nereálná, ambice máme dokonce ještě vyšší,“ řekl Žižlavský.
Vzhledem ke zkušenostem s insolvencemi by to považoval za velmi dobrý výsledek. „Nezajištění věřitelé dostávají v konkurzech zpravidla kolem tří procent. U zajištěných věřitelů se dostáváme podstatně výše,“ popisuje praxi.
Sama společnost Growing Way dle jednoho z dokumentů, založeného v insolvenčním rejstříku minulý týden, úpadek uznala. Zároveň v něm ale krach společnosti svádí na policejní vyšetřování. „Realizace zajišťovacích instrumentů ze strany orgánů činných v trestním řízení mimo jiné vedla logicky k paralyzování společnosti dlužníka a zastavení jejího ekonomického fungování,“ uvádí firma v dokumentu.