Forbes přináší přehledný souhrn možností, jak si teď OSVČ mohou bránit své peníze a udržet si tak cash flow v době nejistých příjmů. Pokud máte další tipy, napište mi na [email protected].
1. Stop placení sociálky
Zatím nejviditelnější a nejhmatatelnější vládní snaha na pomoc všem živnostníkům. Na šest měsíců (a to zpětně od března) nemusí platit zálohy na důchodové pojištění v minimální výši. Kdo má zálohy vyšší, odečte si jejich minimum (2544 Kč) od své pravidelné měsíční zálohy – nebo může platit dál v nastavené výši a správa sociálního zabezpečení mu příští rok po podání přehledu peníze vrátí.
Celkem tak každý živnostník ušetří 15 264 korun.
2. Stop placení zdravotka
Stejná logika jako u důchodového pojištění, jen v kulisách záloh na zdravotní pojištění, které jsou nepatrně nižší. Minimální záloha zdravotního pojištění letos činí 2352 Kč a celkem tak na zdravotním pojištění letos živnostník ušetří 14 112 korun.
Spolu se sociálním jde o úsporu 29 376 Kč, kterou buď inkasuje v průběhu následujících šesti měsíců postupně tím, že nebude zálohy platit, nebo bude platit nižší, případně vše dostane příští rok.
3. Odložení splátek úvěrů
Nejrychlejší možnost, jak přijít k penězům. Všechny české banky s posvěcením ČNB umožňují odklad splátek spotřebitelských úvěrů a hypoték na tři měsíce. Pro firmy dokonce například Komerční banka umožňuje odložit splátky jistiny (úroky firmy platit musejí) až o pět měsíců.
Po dobu odkladu splátek úvěrů obecně neplatí klienti žádné splátky, úvěr je však po tuto dobu úročen a tyto úroky zaplatí dlužník po skončení doby odkladu v rámci pravidelných splátek. Mimořádné splátky jistiny mu nehrozí, dotčeným úvěrům se protáhne splátkový kalendář.
Podle zadluženosti tak může (nejen) živnostník obratem šetřit tisíce i desetitisíce korun měsíčně.
4. Odložení placení daní
Odložené daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob znamená, že je možné také odložit platbu daně z příjmů. Místo 31. března stačí podání až do 1. července. Pomůže to živnostníkům, kteří běžně přehled podávají sami bez daňového poradce. Lhůta podání se jim prodlouží o tři měsíce a dostanou se tak na roveň těch, kteří používají daňové poradce.
5. Odložení přehledů pro zdravotní pojišťovny
Stejně jako je možné odložit daňové přiznání, termíny natáhly také zdravotní pojišťovny pro podání přehledu živnostníků. „OSVČ musí podat zdravotní pojišťovně přehled za rok 2019 nejpozději v pondělí 3. srpna 2020 (daňové přiznání do 1. 7. 2020),“ uvedla Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tím se i posunou případné doplatky pojistného za loňský rok, které musejí být uhrazeny do osmi dnů po datu odevzdání přehledů.
Dá se očekávat, že stejně se zachová také Česká správa sociálního zabezpečení u přehledu na důchodové pojištění, zatím to ale není oficiální. Stále tedy platí, že nejzazší termín pro podání přehledu OSVČ je letos 4. květen.
Na druhou stranu je možné, že pozdní podání přiznání k dani z příjmů a následných přehledů s sebou ponese více papírování a subjekt bude muset žádat o prominutí pokuty, kterou úřad tak jako tak bude muset uložit.
6. Vynechání zálohy na daň z příjmů
Na živnostníky, kteří v minulém roce platili daň z příjmu 30 tisíc korun a vyšší, se vztahuje povinnost platit pololetní (daň 30 až 150 tisíc) nebo čtvrtletní (předchozí daň větší než 150 tisíc Kč) zálohy na daň z příjmů na letošek. Vláda v rámci podpory cash flow firem a OSVČ přitom schválila, že letošní červnovou zálohu promine – první v pořadí pro ty, kteří platí pololetní zálohy, a druhou v pořadí pro ty, kdo platí čtvrtletně.
Neznamená to, že by daň byla o tuto sumu snížena, jen není nutné na ni teď dávat peníze dopředu.
7. Konec účtenek
Na dobu krizového stavu a další tři měsíce po něm se zastavuje dříve tolik vzývané EET, tedy vydávání účtenek a přísná evidence prodejů. Těžko říci, jak toto opatření ve skutečnosti číst. Stát každopádně nepřímo deklaruje, že firmy a živnostníci nebudou muset přiznávat všechny příjmy. Jinak řečeno, přivírá oči nad šedou ekonomikou.
8. Levné úvěry
Ministerstvo obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou připravuje co nejdostupnější a nejlevnější úvěrování živnostníků a malých a středních podnikatelů. Primárně má jít o provozní úvěry na udržení byznysu a zaměstnanosti a nejmenší částky jsou již od 10 tisíc korun s tím, že stát bude přispívat na úhradu úroků.
Program se jmenuje COVID II a zapojí se do něj pravděpodobně také komerční banky, přičemž větší část záruky za každý úvěr ponese stát. Celkem by se mělo k podnikatelům takto dostat až 30 miliard levných úvěrů.
9. Projděte si pojistky, pravidelné platby, stáhněte peníze
Radit v dnešní době lidem, aby se zamysleli nad zbytnými pravidelnými měsíčními platbami, jako jsou HBO GO, Netflix nebo Spotify, je trochu kontraproduktivní. Lepší být o pár stovek lehčí než se doma zbláznit. Čas navíc se ale dá využít k revizi rodinných a osobních rozpočtů a hledání případných škrtů.
Banky také avizovaly, že uvažují o odpuštění poplatků například za dřívější vybrání termínovaných účtů. Můžete mít doma také doběhlé stavební spoření, naopak na životní pojistky se obvykle sahat nevyplatí, sankce jsou příliš velké.
Vy sami ale víte nejlépe, kam pro své peníze sáhnout, za jaké náklady a kde ušetřit. Takže:
10. Hodně štěstí a co nejrychlejší naskočení ekonomiky!