Rok 2019 byl pro fondové investory mimořádně úspěšný, když průměrné roční zhodnocení dosáhlo téměř devíti procent.
Celkem měli čeští investoři ve fondech 557 miliard korun, což je o 84 miliard víc oproti roku 2018. Za zmínku stojí, že od vypuknutí krize roku 2008 se investice ve fondech více než zdvojnásobily.
Suverénně nejlepšího zhodnocení dosáhly fondy akciové (18,96 procenta) následované fondy fondů se 14,75 procenta. Velké oblibě se těší fondy dluhopisové, které loni přinesly zhodnocení tři procenta, ale přiteklo do nich nejvíce nových investic.
Podle Asociace pro kapitálový trh (AKAT) můžeme letos očekávat zhodnocení menší. Například u akciových fondů se odhaduje, že porostou maximálně v souladu s růstem korporátních zisků, tedy podle AKAT zhruba okolo pěti až šesti procent.
Aktuální tržní panika, vyvolaná zejména šířením koronaviru, by se dle slov předsedy AKAT Martina Řezáče měla zmírnit. „Základní scénář počítá s uklidňováním situace. V horizontu týdnů nebo měsíců by se trhy měly vrátit k fundamentu, do normálu,“ říká Řezáč u příležitosti shrnutí roku 2019 v investicích.
„Tohle účko v grafech musí investor vydržet. My tomu říkáme slevy,“ dodává Řezáč.
Velkým trendem a zároveň rizikem podle AKAT zůstávají korporátní dluhopisy. „Jejich bublina neustále roste, protože lidé z každé strany slyší, že je inflace, a ať tedy peníze nenechávají jen tak na účtu. Historicky byly korporátní dluhopisy relativně bezpečné, tak jim to přijde jako dobrá volba,“ říká Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT.
Brodani tvrdí, že korporátní dluhopisy jako takové jsou zcela legitimním instrumentem, problém je především v tom, jak se prodávají. Jinými slovy, že „mnozí prodejci v regionech tvrdí, že jsou korporátní dluhopisy bezpečný přístav, dokonce náhrada za běžný účet“.