Ministryně financí Alena Schillerová dnes potvrdila záměr odložit povinnost podat daňové přiznání. „Všem fyzickým osobám umožníme podat daňové přiznání a uhradit daň bez sankce o 3 měsíce později, a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Tedy máte čas nikoliv do konce března, ale do 1. července. Zamezujeme tím koncentraci osob na úřadech a poštách,“ uvedla ministryně dnes na svém Twitteru.
Podle následných vyjádření ministerstva financí platí odklad pro zaměstnance i OSVČ, tedy i pro živnostníky. Jak to bude s přehledy pro zdravotní pojišťovny a sociální pojištění, zatím není jasné. Na Twitteru ministerstvo financí uvedlo, že se o tom teď jedná. Důležité je si uvědomit, že peníze tak jako tak budou lidé nakonec muset odvést.
Je to pouze nepovinný odklad, který se dá číst také jako pomoc státu lidem, kterým by kvůli koronaviru například na nějakou dobu vypadl příjem nebo jeho část. Kdo chce daňové přiznání spolu s přehledy pro pojišťovny podat, samozřejmě tak učinit může, nebo to už také dávno udělal.
Opatření bude součástí takzvaného liberačního balíčku, který má ministerstvo představit v rámci dní. Jeho základní obrysy na svém webu ukázalo již dnes. Dotknout by se měl zhruba 2,8 milionu fyzických osob, které podávaly daňové přiznání v roce 2019.
Pokud jde o další daně, jako je například kontrolní hlášení DPH nebo tvrzení daně, ministerstvo financí hodlá promíjet pokuty spojené s jejich opožděným podáním. Tady už ovšem fyzická osoba či podnikatel bude muset prokázat, že k opoždění došlo v souvislosti s koronavirem.
„Toto opatření dopadne na všechny daně spravované orgány podřízenými ministerstvu financí a na všechny daňové subjekty (fyzické osoby i podnikatele),“ píše ministerstvo na svých stránkách.
Boj s koronavirem se zatím nedotkl poslední vlny zavádění elektronické evidence tržeb. „Ze zákona není možné odložit start třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb účinné od 1. května,“ tvrdí dnes ministerstvo financí.
„Pokud však situace kolem koronaviru znemožní některým podnikatelům řádně se připravit na vznik evidenční povinnosti, bude Finanční a Celní správa při kontrolní činnosti postupovat citlivě a s tolerancí k případným zjištěným nedostatkům. Podnikatelé dotčení koronavirem se např. nemusí obávat sankcí, pokud z důvodu nařízené karantény nebudou schopni vyřídit vše potřebné včas.“
Na legislativní podobě představeného záměru se pochopitelně teprve pracuje.