Dramatické statistiky zachycující dopady koronavirové krize jsou venku. Celková průmyslová výroba v dubnu podle údajů statistického úřadu meziročně propadla o 33,7 procenta, tržby klesly o 35,5 procenta, a objem nových zakázek se snížil dokonce o 42 procent.
Koronavirová krize zasáhla tvrdě jádro české ekonomiky – automobilový průmysl. Výroba motorových vozidel v dubnu meziročně klesla o 80,1 procenta, všechny tři velké automobilky zastavily výrobu a s nimi i řada jejich subdodavatelů.
Dalším citelně zasaženým odvětvím je výroba plastů a pryže, která v dubnu meziročně klesla o 48 procent. Pokles o 34,2 procenta zaznamenala také těžba černého uhlí. Jedinou výjimkou byla výroba papíru a papírových výrobků, která si dokázala udržet meziroční růst 4,9 procenta.
Výpadek tržeb se firmy snažily alespoň částečně kompenzovat snížením nákladů. Počet zaměstnanců v dubnu meziročně klesl o 3,2 procenta, průměrná mzda v průmyslu se snížila o 5,6 procenta. Takový pokles mezd je v novodobé historii české ekonomiky zcela bezprecedentní.
Pandemická opatření na omezení pohybu narušila dodavatelské řetězce, v příštích měsících bude však rozhodovat především snížená poptávka. Nic dobrého nevěstí pokles objednávek ze zahraničí o 44,6 procenta, resp. domácích zakázek o 36,3 procenta.
Domácnosti zůstanou nejspíše opatrné a budou raději šetřit, firmy škrtají investice a šetří na mzdách. Hloubku propadu a rychlost následného oživení napovědí statistiky za květen a červen.