Podle zvuku se dá poznat spousta věcí. Trénované ucho pozná, že s motorem v autě nebo se strojem ve výrobě něco není v pořádku. Ale člověk má své limity – někdy musí spát, někdy na dovolenou, někdy je nemocný a jeho ucho slyší jen určité frekvence. Za to správně vytrénovaná umělá inteligence dokáže analyzovat zvuk s větší přesností, na větší škále a nikdy se neunaví.

Hostem dalšího dílu druhé série podcastů Forbes Next je Pavel Konečný, jeden ze zakladatelů Neuron Soundware. Tenhle český startup sází na to, že dokáže pomocí neuronových sítí rozpoznat, že je se sledovanými mechanickými zařízeními něco v nepořádku. A někdy i rozpozná co.

„Jde o ložiska vagonů, eskalátory, výhybky, kompresory, klimatizační jednotky, kogenerační jednotky, dieslové nebo elektrické motory…,“ vyjmenovává Konečný v podcastu. Obory, v nichž vidí nejvyšší potenciál využití Neuron Soundware, shrnuje takto: tam, kde někoho hodně mrzí, že stroj nefunguje, například v průmyslové výrobě.

Zatímco teď Neuron Soundware staví zákazníkům analýzu zvuků na míru, v plánu je vybudování obecnějšího řešení, které by čerpalo z široké databáze zvuků. „Čím víc budeme mít dat, tím budeme mít univerzálnějšího ‚technika‘. Technologie není omezená v tom, co se může naučit,“ dodává Konečný, jehož startup jsme letos v létě ve Forbes Next vyhlásili jako jeden ze tří nejnadějnějších tuzemských projektů v rámci soutěže Startup roku (v první trojici byl společně s Kiwi.com a SpaceKnow).

Čtěte také: Startup roku: vítězem je Kiwi.com, v TOP 10 narazíte na překvapení

Konečný v podcastu zmiňuje, že časem by se A.I. analýza zvuku měla přenést od velkých k menším strojům. Záleží prý na dostupnosti a výkonnosti čipů. „Kdyby se Samsung rozhodl, že to dá do každé pračky, tak to asi také může být do pěti dolarů za kus, ale teď jsme v měřítku velkých strojů a větších peněz,“ říká Konečný.

„Teď je naše zařízení velké jako krabička na svačinu, ale dovedu si představit, že za pět let může být malé jako poštovní známka.“


Druhá série podcastů Forbes Next, jejímž partnerem je společnost Cisco:

1. Otto Fabri, bývalý designér Tesla Motors: Jak se tvoří elektromobily budoucnosti

2. Michal Stachník, Cisco: Zmizel perimetr, winter is coming

3. Ondřej Krátký, Liftago: A co když budou stávkovat slušní taxikáři?

4. Pavel Konečný, Neuron Soundware: Češi analyzují zvuk s pomocí umělé inteligence

5. Lukáš Jelínek, Dimension Data: Jak jsme zdigitalizovali Tour de France (vychází příští týden)

banner podcast cisco