Poprvé, podruhé… potřetí. Fantasticky vysoké částky a s nimi stejně velká radost byly výsledkem charitativní aukce, která ozdobila galavečer v pražském Rudolfinu k oslavě pěti let existence magazínu Forbes. Pět artefaktů, k nim pět vítězů a za nimi konečná suma 4 miliony a 665 tisíc, která putuje na podporu pěti neziskových projektů a pomůže vytvořit lepší Česko.
#Smile4PinkCrocodile zní motto české neziskovky, která se zabývá respitní a paliativní péčí u dětí s kombinovaným postižením a teď usiluje o stavbu nového hospicu. Na konci dražby, v níž šlo o zájezd na jeden z podniků Jet Surf World Series, tedy závod v Česku vynalezených motorových surfů, se nadace smála nejvíc. Internetový podnikatel a miliardář Ondřej Tomek totiž vyšponoval vyvolávací částku na 3 miliony a 10 tisíc korun.
Ondřej Tomek si za odvážnou dražbu vysloužil ovace vestoje.
Penta znamená pět. A Marek Dospiva, spoluzakladatel a spolumajitel investiční skupiny Penta Investments, udělal ze jména své společnosti symbol dražby, v níž šlo o tenisovou raketu Tomáše Berdycha. Ta prošla letos až do wimbledonského semifinále, kde ji ale zastavila jiná raketa – tu v ruce držel Brit Murray, nakonec šampion londýnské trávy. Dar od české tenisové jedničky si odnesl sedmý nejbohatší Čech za 555 tisíc a podpořil tak Berdychův nadační fond, který se snaží děti vrátit ke sportu.
Ve hře byl i jazykový kurz Total immersion od společnosti Berlitz a půlmilionový výtěžek z jeho dražby putoval ve prospěch nadace Art for Amnesty, v níž se irský právník Bill Shipsey snaží šířit odkaz Václava Havla.
Kateřina Vacková (uprostřed) učí Česko odhalovat rakovinu.
Tamara Kotvalová je majitelkou butiků Carollinum a za 350 tisíc získala vydání magazínu Forbes s Jaromírem Jágrem na titulní straně s vlastnoručním podpisem nejlepšího českého hokejisty historie. Toto číslo vytvořilo rekordní prodej českého Forbesu a vydražená suma podpoří projekt Prsakoule medičky Kateřiny Vackové, která chce Česko naučit odhalovat rakovinu.
Skleněná váza od společnosti Moser má tvar hrušky, ale dar, který se za ní skrývá, má přinést jiné ovoce – více žen v IT, za které bojuje projekt Czechitas. Přestože polovina populace je ženská, jen 10 procent žen pracuje ve světě informačních technologií. Tomáš Čupr, zakladatel Slevomatu, DámeJídlo a Rohlik.cz, který svůj byznys staví právě na online prostředí, projekt podpořil částkou 250 tisíc.
Foto: Michael Tomeš