Akcie firmy GameStop, obchodní platforma Robinhood, Reddit, prostý lid a hedgeové fondy. Jestli vám tato klíčová slova nespínají pár dní starou, ale už teď největší burzovní story od roku 2008, o které se nepochybně natočí nejeden dokument, vklouzněte do příběhu dřívějším článkem níže.
Tahle přestřelka na trzích totiž ještě zdaleka neskončila a troufám si tvrdit, že nejvíce zajímavé nebude sledovat, co se stane s titulem s tickerem GME. Ten dříve či později sletí dolů (investor Ondřej Tomek mluví maximálně o „pár dnech“). Za větší pozornost stojí a stát bude, jak z toho všeho vyjde Robinhood. Velepopulární aplikace na „bezpoplatkové“ obchodování se doslova přes noc proměnila z miláčka retailových investorů v terč nenávisti téhož davu.
Osmadvacátého ledna totiž Robinhood svým uživatelům oznámil, že z důvodu „aktuální tržní volatility“ omezuje obchodování (bylo možné pouze prodávat) s některými tituly, jmenovitě šlo právě o GameStop nebo síť multikin AMC. Rázem tak vznikla situace, kterou tábor okolo Redditu interpretuje takto: obyčejnému investorovi byly svázány ruce, zatímco velcí hráči Wall Street mohli nadále tradovat dle libosti.
A zrovna v době, kdy Robinhood (ale i třeba Interactive Brokers) znemožnil nákup, GameStop během chvilky volným pádem sletěl ze 470 ke 130 dolarům. Spekulace tak byly na světě – Robinhood měl podle mnohých drobných investorů jednat podle zájmů velkých shortujících hedgeových fondů. Vysvětlení z druhé strany zdá se však být o poznání banálnější.
Šlo o to, že jako brokerské platformě mu zkrátka pod tlakem zájmu došly peníze, které musí brokeři mít k dispozici. Jde o jakousi úměrnou zástavu vůči obchodům klientů, což jsou pravidla SEC i clearingových společností, které transakce vypořádávají, přičemž úrovně finanční náročnosti se mění podle situace (volatility) na trzích. Robinhood si následně v rámci kreditní linky došel pro stovky milionů dolarů od investorů, aby mohl nadále fungovat.
Přes to všechno je zřejmé, co to s reputací aplikace, která se ohání větou o „demokratizaci financí“ a která proslula tweetem „Let the people trade“, provedlo. Negativní smršť na Twitteru následoval review bombing, tedy situace, kdy velká skupina lidí začne dávat negativní recenze – Google takto smazal okolo 100 tisíc jednohvězdičkových recenzí, které se v krátkém sledu objevily na Google Play.
To vše nicméně bylo pouhou předzvěstí hromadné žaloby, k níž se přidávají drobní investoři, kteří se konáním Robinhoodu cítí poškozeni. Případu se chytlo už několik amerických právních kanceláří a třeba Chapman Albin, která se už léta specializuje na finanční podvody, vás na svých stránkách přivítá rovnou formulářem s titulní otázkou: „Jste uživatelem Robinhoodu, který utrpěl ztráty?“
Ono stačí letmé nakouknutí do pravidel FINRA (amerického úřadu pro regulaci finančního odvětví) a je jasné, že tato partie je pro právníky hratelná. Stavět se možná dá na několika bodech z tzv. Prohibited Conduct, ale i na zkoumání pravidel, jak mají obchodníci zacházet s příkazy klientů. Obchodník musí mimo jiné „vložit veškeré úsilí, aby realizoval obchodní příkaz zákazníka, a to zcela a okamžitě“.
Na druhé straně netřeba mít mnoho pochybností o tom, že by to extrémně chytří zakladatelé Robinhoodu – Vlad Tenev a Baiju Bhatt – neměli podchycené a své kroky nejprve nekonzultovali s právníky. A že se případně nebudou ohánět oněmi regulatorními pravidly zmíněnými výše.
Kdybychom měli něco vzpomenout na závěr, bude pro ty z vás, které příběh baví, určitě fajn podívat se, kdo že to ještě na konci roku 2020 držel největší long pozice na titulu GameStop – mezi největšími akcionáři nechybí nikdo jiný než gigantičtí hráči investičního světa jako BlackRock nebo Vanguard.
Tady se zkrátka bude ještě na co koukat, takže popcorn určitě neodkládejte.