Americká technologická společnost Google ze skupiny Alphabet ve středu představila novou verzi svého velkého jazykového modelu s prvky umělé inteligence – Gemini 2.0. Vedle klasického chatbota společnost slibuje nové způsoby využití asistentů AI nad rámec chatbotů, například pomocí brýlí.
„V posledním roce jsme investovali do vývoje modelů schopnějších samostatného konání, což znamená, že jsou schopné lépe porozumět světu kolem vás, uvažovat více kroků v předstihu a pod vaším dohledem konat za vás,“ uvedl šéf Googlu Sundar Pichai.
Nová verze Gemini zahrnuje schopnost vlastních obrazových a zvukových výstupů. To rozšiřuje možnosti využití v oblastech, jako je tvorba obsahu, analýza dat nebo personalizované asistentské služby. Google navíc uvedl, že plánuje nasazení AI modelu i do svého hardwarového ekosystému – od chytrých brýlí po cloudové nástroje, které mají zjednodušit procesy ve firmách.
Podle agentury Reuters prohlášení Googlu podtrhuje metody, kterými se společnost snaží znovu získat prvenství v závodě o dominanci v odvětví AI. Za lídra je považovaná společnost OpenAI, která v listopadu 2022 zpřístupnila veřejnosti chatbota ChatGPT.
Google také integruje pokročilé schopnosti modelu Gemini 2.0 do AI Overviews, které umožní odpovídat na vícekrokové otázky, jako jsou pokročilé matematické úlohy, multimodální dotazy nebo programovací výzvy. Společnost rovněž zpřístupnila řadu výzkumných prototypů a experimentů pro ověřenou komunitu testerů.
Mezi novinkami je například Project Astra, prototyp univerzálního AI asistenta, který je nyní díky Gemini 2.0 ještě schopnější, a Project Mariner, který zkoumá budoucnost interakce mezi člověkem a agentem prostřednictvím prohlížeče. K dispozici jsou také experimentální AI agenti pro vývojáře a aplikace v oblasti robotiky nebo videoher.