Na českém energetickém trhu se zostří konkurence. A to zejména v segmentu velkoobchodního prodeje plynu pro průmyslové podniky. Do Česka totiž na sklonku roku vstoupil evropský energetický gigant se sídlem ve Švýcarsku MET Group, který má sílu ovlivnit tuzemské ceny energií.

Informace o vstupu švýcarského kolosu do české kotliny začaly bez povšimnutí médií prosakovat už v úvodu prosince. A to například na webových stránkách českého Operátora trhu s energiemi (OTE), u něhož se musí každý subjekt, který chce v tuzemsku obchodovat s energiemi, zaregistrovat.

„Do centrálního systému OTE byl s účinností od 1. 12. 2024 zaregistrován nový subjekt zúčtování v elektroenergetice a plynárenství, společnost MET Česká republika s přístupem na krátkodobé trhy s elektřinou a plynem organizované OTE,“ uvedl úřad na svém webu 2. prosince loňského roku.

Z obchodního rejstříku vyplývá, že akciovou společnost MET Česká republika založil její švýcarský vlastník MET Sales and Trading Holding AG, spadající do MET Group, už v říjnu. Od té doby vznikly i webové stránky nové české odnože a také info na Wikipedii o činnosti MET Group nejen v České republice, ale i po celém světě.

„Je pro nás potěšením, že MET Group, přední evropský hráč na energetických trzích, přináší novou energii i zákazníkům v České republice a celém středoevropském regionu,“ uvádí na stránkách MET Česká republika CEO firmy Pavel Balada.

info Foto Met.com
CEO MET Česká republika Pavel Balada

Rodilý Čech se zkušenostmi z KPMG nastoupil do MET Group už před deseti lety a tehdy se přestěhoval do Curychu. Postupně se vypracoval na šéfa nové české entity, která právě vstupuje na český trh. O bližší detaily se podělí ve středu, na kterou firma naplánovala tiskovou konferenci.

MET Group je pro Čechy v podstatě neznámou firmou. Znají ji hlavně lidé z oboru, nejčastěji velkoobchodníci s plynem. Známější je pro naše sousedy, jako je Polsko nebo Slovensko, kde je aktivní už od roku 2010.

MET Group není opravdu žádným drobkem. Je aktivní v patnácti zemích Evropy, pobočku má i v Singapuru, zaměstnává přes tisíc osob a dle naposledy zveřejněných ročních čísel její tržby v roce 2023 dosáhly na 24,5 miliardy eur, v přepočtu zhruba 620 miliard korun. Pro porovnání, tržby ČEZ tehdy byly poloviční.

Švýcarská skupina, kterou spoluvlastní Keppel Corporation kotovaná na singapurské burze, působí na 30 národních trzích s plynem a v roce 2023 zobchodovala 88 miliard metrů krychlových této komodity. Roční spotřeba Česka nedosahuje ani na sedm miliard kubíků plynu. A k tomu zobchodovala i 68 terawatthodin elektřiny.

Navíc se angažuje i v obnovitelných zdrojích. Ve Španělsku, Německu, Polsku, Maďarsku, ale i na Balkáně má fotovoltaické či větrné elektrárny o celkovém výkonu 380 megawattů, dalších více než osm set megawattů má ve výstavbě.

Skupina, jejímž jádrem je obchodování s LNG plynem (do Evropy přivezla více než třicet lodí s LNG), si pro vstup na český trh vybrala dobré načasování.

Od Nového roku totiž přestal kvůli vypršení smluv proudit plyn z východu přes Ukrajinu, a Česko se tak stalo závislým jen na západní trase vedoucí přes Německo. A tamními plynovody se k nám dostává nejen plyn z Norska, ale i z LNG terminálů u Baltského moře.

Jedním z nich je i Eemshaven, třetinu jehož kapacity si skrz ČEZ pronajalo Česko. Kapacity terminálu s ním sdílejí i nadnárodní firmy Engie a Shell.

Právě s druhou jmenovanou společností loni MET Group podepsala desetiletou smlouvu o odběru amerického LNG. Tekutý plyn ČEZ a Shellu, potažmo MET Group, určený pro Česko se tak může setkávat v jednom regasifikačním zařízení v Eemshavenu. Tím vzroste i důležitost tohoto terminálu pro naši zemi.

Plyn pak bude hrát v české energetice důležitou roli v době vypínání uhelných elektráren. Ty by měly alespoň dočasně vykrýt nové plynové zdroje, jež budou často vznikat právě přeměnou uhelných kotlů. To se týká i tepláren, které se také nyní transformují na plyn. Poptávka po plynu v tuzemsku tedy poroste.

Otázkou zůstává, jaký bude mít vstup nového obchodníka dopad na ceny energií v Česku. LNG plyn je vzhledem ke své povaze (nutnost zkapalnění a poté zpětného zplyňování) i dopravě z jiných kontinentů zpravidla dražší než ten potrubní, na který (a na jehož cenu) jsme byli zvyklí.

Na druhou stranu MET Group může těžit z úspor z rozsahu a také se dá očekávat, že v prvotní fázi obsazení trhu se bude podbízet nižšími cenami. Vzhledem k tomu, že dodává plyn zejména průmyslu, by se nižší ceny měly později projevit v ekonomice v podobě nižšího tlaku na inflaci, tedy růst cen zboží a služeb.

Na detaily obchodní strategie MET Group v Česku si musíme počkat do středeční tiskové konference.