Na fanfáry je pořád ještě brzy. Avšak šance, že se Remdesivir stane vytouženým lékem na covid-19, permanentně a povzbudivě roste. Podle testů Chicagské univerzitní nemocnice zlepšuje látka objevená týmem českého vědce Tomáše Cihláře ze společnosti Gilead výrazně stav těch, kteří se novým koronavirem nakazili.
Souběžně se šancí na pozitivní účinek preparátu rostou i akcie Gilead Sciences: vyletěly o více než 16 procent a celkově vytáhly i akciové trhy vůbec, US Futures indikovaly růst zhruba o tři procenta.
Zprávu o nadějných zkouškách v Chicagu přinesl zdravotnický server Stat News. Informoval, že univerzitní nemocnice zařadila do testů 125 nakažených, přičemž 113 z nich mělo vážné symptomy. Všem těmto pacientům byly podávány infuze Remdesiviru.
Výsledek? „Většina postižených již byla z nemocnice propuštěna, což je ta nejlepší zpráva. Zemřeli jen dva lidé,“ uvedla Kathleen Mullane, univerzitní specialistka na infekční choroby. Mullane se ale zároveň bránila přílišné a předčasné radosti. Přiznala, že studie kupříkladu nezahrnuje porovnání se skupinou, jež byla „léčena“ placebo efektem, což je jedna z podmínek přísných klinických zkoušek.
S rezervovanou opatrností komentovala výsledek z Chicaga ve svém vyjádření i sama společnost Gilead: „Jde o neoficiální zprávy, jež přes veškerou povzbudivost nemají patřičnou statistickou sílu k prokázání léčebného efektu Remdesiviru bez škodlivých vedlejších účinků. V této fázi můžeme pouze říct, že se těšíme, až budou k dispozici další data z probíhajících studií.“
S napětím očekávané seriózní výsledky mohou přijít prakticky každým okamžikem. Pořád platí, že Gilead chce znát rozhodnutí o účinku Remdesiviru do konce dubna, přičemž kdyby byl proces ještě o několik dnů uspíšen, bylo by to velmi žádoucí vzhledem k tomu, jak mocně koronavirus planetu drtí.
„Podle mě stačí jedna klíčová úspěšná zkouška demonstrující pozitivní klinický dopad a příslušné instituce pro kontrolu léčiv v Americe, Evropě i Číně by rozhodly v razantně zrychleném režimu. Bavíme-li se o ideálních podmínkách, v květnu by mohl být Remdesivir povolen k širokému použití,“ prohlásil i viceprezident Gileadu Tomáš Cihlář v exkluzivním rozhovoru pro aktuální tištěné vydání Forbesu, jež je nyní v prodeji.
V rámci takzvaného nouzového použití byl Remdesivir aplikován i pro jednoho českého pacienta: známý příběh pražského taxikáře se vyvíjí velmi nadějně, muž se dostal z vážného stavu a jeho rekonvalescence podle všeho zdárně pokračuje. V jeho případě se však jednalo o experimentální použití, jež nemůže být zahrnuto do klinických zkoušek.
Stat News přinesl v souvislosti s výzkumem univerzity v Chicagu zkušenost jiného pacienta s Remdesivirem. Tovární dělník se slovansky znějícím jménem Slawomir Michalak musel být ve vysoké horečce napojen na plicní ventilátor, v sobotu 4. dubna dostal první infuzi látky vyvinuté Cihlářovým týmem.
Už v neděli Michalak nepotřeboval stroj na pomoc s dýcháním a po dalších dvou infuzích se zotavil natolik, že byl propuštěn z nemocnice. „Remdesivir je zázrak,“ prohlásil uzdravený.
Celý svět nyní musí doufat, že má Michalak pravdu. A brzy se to dozví.