Revoluci v objevování nerostných surovin, jako je ropa nebo plyn, přinášejí světu vědci z Brna. A to nejenom na pevnině, ale také pod mořem nebo třeba i na Měsíci.

Čtěte také: Zakladatel Mixitu: Z nuly na 100 milionů bez investora. Jde to, ale dře to

Vše díky technologii DMT (Density Mapping Technology – v překladu technologie mapování hustoty), za kterou stojí se svým týmem ve startupu Geo Applications profesor Viliam Vatrt, oceněný již před sedmi lety titulem Česká hlava.


Profesor Viliam Vatrt

Pro své bádání, jak zefektivnit a zlevnit hledání světových ložisek nerostného bohatství, nyní získává investici od venture kapitálového fondu Opifer a startupového inkubátoru UP21 v souhrnné výši 11 milionů korun.

„Líbí se nám revoluční potenciál technologie Geo Applications,“ říká k tomu partner Opiferu Petr Heyduk, který do Geo Applications poprvé investoval už v roce 2015.

„Současné náklady na průzkumy a testovací vrty při hledání ložisek nerostného bohatství jsou astronomické. Metodologie Geo Applications značným způsobem zvýší pravděpodobnost jejich hledání, a to doslova od stolu,“ doplňuje jej šéf nového investora, tedy inkubátoru UP21, Vítek Šubert.

„Výsledkem bude více úspěšných vrtů, které stojí desítky milionů korun, a značné snížení nákladů pro těžební společnosti,“ dodává.


Šéf UP21 Vítek Šubert

V Brně tak de facto vzniká globální mapa, něco jako Google Earth, ale pro účely zmapovat vše pod povrchem země.

Profesor Viliam Vatrt je v oboru uznávanou kapacitou. Už v roce 2011 byl oceněn titulem Česká hlava za objev výškové konstanty W0, jejímž prostřednictvím se určuje nadmořská výška. Na jejím určení pracoval se svými kolegy od roku 1993 a díky využití mnoha milionů údajů z družic se ji povedlo vypočítat na setinu milimetru přesně. Od té doby se mu často přezdívá Newton z Dobrušky.

Novou veličinu v roce 2012 později přijaly jako výškový systém Spojené státy či Kanada a vedle rychlosti světla nebo Newtonových gravitačních zákonů se stala také součástí světového souboru astronomických konstant.

A právě výšková konstanta doplněná o další data se stala základem pro současnou metodu DMT, nad kterou brněnský tým bádá už třetím rokem. Výsledkem je mapa hustotních anomálií podloží, přičemž pomocí dat DMT je možné odvozovat přítomnost nerostného bohatství nejen pod povrchem Země, ale také na jiných planetách. A navíc dokáže odhalit třeba i vodní zdroje.

Vizualizace dat DMT:

„Věříme, že máme velkou šanci se díky unikátní technologii výpočtu, která využívá satelitních dat, prosadit v celosvětovém měřítku,“ říká Marek Goldbach, ředitel úseku explorations v Geo Applications.

První krok už startup učinil – loni začal technologii DMZ testovat v komerčních podmínkách a letos vstoupil na globální trh, když jeho technologii testovali partneři jako například Faerská geologická služba či PetroSeychelles.