Sotva se Google Streets View vrátil z reálných ulic, na kterých jste mohli poznat některá důvěrně známá místa z oblíbeného seriálu Hra o trůny, vydal se do míst, kde ulice žádná jména nemají. Dobře, kde vlastně ani neexistují ulice, které by mohly nějaké jméno nést – na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Když poprvé přijdete na toto místo, kvůli nedostatku světla a nepořádku je to, jako byste se ocitli v doupěti nějakého hraboše. Všude kolem vás jsou samé krámy. Na ISS není gravitace, takže všechny věci musejí být připevněny a každý povrch má svou funkci. Představte si váš dům jako tunel, do jehož stěn a stropů můžete zapichovat věci, a získáte podobný obrázek.
Ale to, co se nejdřív zdá jako velký chaos, je ve skutečnosti perfektní a maximální využití prostoru. Obrázek výše ukazuje místnost, kterou ruská posádka nazývá domovem. Dveře vedoucí do kajut (A) astronautů jsou po každé straně místnosti. V pozadí se ještě nacházejí dveře, které vedou na toaletu. Ty ale nejsou na obrázku vidět.
U malého stolu (B) se pak astronauti scházejí k poradám a také na něm jedí. Strávníci se u stolu zachytí pomocí zábradlí u podlahy (C) a pro zajištění krabic a pytlíku s jídlem pak slouží flexikabely, díky kterým nic neulétne do prostoru. Teplé jídlo je k dispozici na protější stěně (D). A když se na stůl podíváte pořádně a dokážete si obrázek přiblížit, pak zjistíte, že na něm je připevněných mnoho věcí, které s jídlem vůbec nesouvisejí. Důkaz toho, že tady se s využitím prostoru opravdu neplýtvá.
Čtěte také: Jen počkej, zajíci, až si nasadím brýle! Teď se vajíčka chytají ve VR
Růžový obdélník na zemi (E) je stabilizátor, který zabraňuje přenášení vibrací způsobených pohybem posádky, které by se mohly přenést na samotnou konstrukci stanice a mohly by ji vychylovat z kurzu.
V místnosti pak nesmí chybět ani fotografie (F) ruských kosmických hrdinů, kteří jako by dohlíželi na celé dění.
Obrázek výše pak ukazuje to, co vidíte, když stojíte na stejném místě, jen se otočíte. Na levé straně (A) se nachází panel s uzavíratelnými boxy na jídlo. Široká paleta jídla a pití na stanici vydrží díky chladničkám čerstvá až šest měsíců.
Modré udělátko (B) na podlaze je zařízení, které měří BMI (body mass index) astronautů v podmínkách nulové gravitace. Stojíte na panelu (C), který zakrývá zařízení, jenž funguje jako trenažér pro jízdu na kole pro zlepšení fyzičky astronautů. Ti na něm ale nesedí, nýbrž cvičí v poloze ležmo.
Po obou stranách stanice jsou pak rozmístěny různé kamery a senzory (D). A za zařízením měřícím BMI je kokpit (E) plný počítačů a dockovacích stanic.