„Upřímně přijímáme trest a zajistíme, aby vše bylo v souladu s tímto rozhodnutím. Abychom dostáli své odpovědnosti vůči společnosti, s maximálním úsilím budeme dále postupovat v souladu se zákonem a nadále budeme posilovat systém dodržování předpisů. Budeme růst prostřednictvím inovací.“
Takhle pokorně se společnost Alibaba vyjádřila k nedávnému rozhodnutí Čínského regulačního úřadu (SAMR), který na tamního giganta v oblasti e-commerce uvalil rekordní pokutu v hodnotě 18,2 miliardy jüanů – tedy asi 60 miliard korun. Důvod? Zneužití své dominance na trhu.
Trest přichází uprostřed intenzivní regulační kontroly obchodní říše, kterou zakládal a léta řídil šestadvacátý nejbohatší člověk světa – Jack Ma – a odpovídá zhruba čtyřem procentům tamějších příjmů Alibaby.
V rámci praxe nazývané „er xuan yi“, což doslova znamená „vyberte jednu ze dvou“, totiž společnost se sídlem v Chang-čou trestala ty obchodníky, kteří své zboží prodávali, kromě jejích platforem Taobao a Tmall, i skrze třetí strany. Průběžně se tak mělo dít už od roku 2015.
V návaznosti na to v listopadu čínské orgány na poslední chvíli zastavily plánovaný vstup sesterské Ant Group na burzu. Stalo se tak jen několik dní předtím, než se její akcie měly začít obchodovat v Šanghaji a Hongkongu. Samotné vyšetřování pak bylo zahájeno na Štědrý den loňského roku.
Ma se čínským úřadům znelíbil svou otevřenou kritikou tamních finančních systémů. Kacířských slov vůči vládě jedné strany se dopustil už v říjnu 2020, na přelomu nového roku pak na několik týdnů záhadně zmizel.
Nejnovější rozhodnutí úřadů s sebou nese i pozitivní aspekt: rozsáhlé vyšetřování se nejspíš chýlí ke svému konci. Zpráva tak mimo jiné povzbudila trhy a akcie Alibaby v pondělí poskočily téměř o osm procent.
Jejich cena vyrostla na více než 650 korun za akcii, kde se drží stále. Svého vrcholu pak akcie dosáhly v průběhu včerejška, kdy se tyto cenné papíry prodávaly zhruba za 666 korun za kus.
Zdaleka to ale není vrchol historický. Ještě v říjnu se jedna akcie prodávala i za více než 850 korun.