Evropa v ústupu od staré energie a zavedení té nové zpomalí. Shodli se na tom přední čeští podnikatelé, kteří vystoupili na konferenci Lepší Česko v pražském Centru současného umění DOX. Hrozba klimatické změny samozřejmě neustává: „Zelená politika je navíc šancí, jak se vzdát problémů, které přinesla válka na Ukrajině, odkrývající závislost na ruských zdrojích,“ připomenul ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.
Tempo scénářů, podle kterých bude Evropa přecházet k obnovitelným zdrojům, se nicméně změní. „Původní návrhy nepochybně projdou revizí,“ dodal ministr. S ním souhlasil i Jan Světlík, majitel Cylinders Holding a jeden ze stovky nejbohatších Čechů. Podle něj jsou navíc zdroje, u jejichž využití Česká republika stále stojí a tápe.
„Vodíkové technologie ve světě jedou, Amerika je toho plná a u nás to jde velmi pomalu. Naše společnost je světovým výrobcem skladování a přepravy vodíku, udělali jsme si svou nabíjecí stanici a víme, že to není žádná atomová věda,“ upozornil Světlík, kterému ve vodíkové oblasti schází podpora ze strany státu.
Souhlasil s ním i Tomáš Herink z Orlen Unipetrolu, který na adresu vlády nešetřil kritikou. „Česká republika o tom jen mluví a fyzicky nedělá nic. Čeká, až infrastrukturu vybudují soukromé sektory. Nabíjecí stanice stojí kolem osmdesáti milionů korun a vzhledem k tomu, kolik tady jezdí aut na vodík, je návratnost nula. Proto do toho musí vstoupit stát,“ zdůrazňuje Herink.
I ministr Bek si uvědomuje, že stát musí přestat odkládat změny, o nichž ví, že přijdou. Například oproti Polsku máme podíl obnovitelných zdrojů mnohem nižší. „Musíme budovat nový typ vazeb, zrušit ty s Ruskem a hledat cesty urychlení dalších technologií včetně vodíku. Předpoklad je, že do energetiky budeme muset do roku 2030 investovat přes bilion korun – k tomu musíme použít zčásti evropské prostředky,“ konstatoval ministr.
„Tam je nachystáno sedm set miliard a víc na to, abychom pomohli firmám a domácnostem. Nesmíme ale opakovat chyby, že ty peníze rozprášíme napříč všemi resorty,“ dodal.
Šestý nejbohatší Čech Pavel Tykač, majitel druhé největší elektrárenské skupiny Sev.en Group, se domnívá, že českou energetiku nelze postavit na obnovitelných zdrojích. „Musíme ji postavit na jaderné energetice,“ nechal se slyšet. I podle dalších hlasů z konference jsou obnovitelné zdroje správnou cestou, ale bez velké energetiky se minimálně do roku 2050 země neobejde.
Podle Tykače bude svou roli v určité míře nadále hrát uhlí, do kterého v minulosti vydatně investoval. „My nečekáme, co se rozhodne v Bruselu, tušíme, že to pro nás nebude nic dobrého. Jdeme svou cestou, vyrábíme, a dokud Česko nepostaví něco jiného, tak budeme fungovat. Uhlí je potřeba, na tom se nic nezměnilo,“ prohlásil.
Ministr Bek se domnívá, že česká politická scéna bude hledat modely, které by zajistily, že se strategická rezerva opře právě o uhelné elektrárny. „To je zřejmé především při současné nejisté situaci s plynem,“ podotýká ministr. Pavel Tykač ale varoval, že uhlí už republika zase tolik nemá a v příštích dvaceti letech ho spálí.
Účastníci diskuse se shodli, že nerozumí současným cenám elektřiny, která se vyrobí v Česku a prodává se na lipské energetické burze. Jan Světlík je schopný ještě pochopit, že kvůli válce jsou ceny plynu extrémní, ale proč roste elektřina, mu jasné není.
„Systém nebyl do minulého roku zpochybňován a evropský průmysl nebyl kritizován,“ tvrdil ministr Bek. „Prvním krokem teď bude změna modelu. Zásadní návrh na změnu obchodování energií očekáváme v lednu, kdy by měla Evropská komise předložit zásadní reformu,“ prozradil.