Všichni musíme začít u sebe. Ale nejen jako občané, týká se to také všech institucí a každá z nich musí přinášet výsledky. Tak pravil na konferenci Lepší Česko v Karlových Varech jeden z klíčových mužů tuzemské ekonomiky Aleš Michl, šéf České národní banky.
Muž, který hlídá cenovou stabilitu v zemi, nabídl svůj recept i na řešení problémů s platy či trhem práce. V tom prvním stále zaostáváme za západní Evropou a velmi nízká nezaměstnanost rovněž brzdí českou ekonomiku.
„Hned na začátku našeho mandátu jsme propustili pět procent lidí a už je nenajmeme, ta místa nikdy nevzniknou znovu. Každá instituce by měla udělat totéž,“ pronesl Aleš Michl jako jeden z řečníků na čtvrteční konferenci Forbesu Lepší Česko. „Všechny ušetřené peníze jsme dali zpět do platů. Je to výborná soutěž, lidé si začnou vážit práce. Proč takto trh práce nerozpohybovat?“
Michl je v čele nejprestižnější tuzemské bankovní instituce od roku 2022.
„Nemám nové PDF strategie a ani je nikdy od institucí nechtějte, nikdy vám je nedají dobré. Důležité je, aby každá instituce dělala, co má ze zákona a na co má mandát,“ řekl upřímně Michl. „K lepšímu Česku je potřeba, aby u sebe začal nejen každý z vás, ale i každá instituce. Tedy identifikovat chyby, které se dělaly v minulosti, neopakovat je a dávat veřejnosti výsledky. Nikoli dílčí, ale velké.“
Guvernér ve svém projevu zmínil, jak k tomu konkrétně přistupuje on s dalšími kolegy z ČNB. „Nová bankovní rada začala v polovině roku 2022, inflace tehdy byla 17,5 procenta. Do dvou let byla dvě procenta. Inflační cíl byl doručen,“ uvedl s tím, že podle něj velmi pomohla strategie levné koruny, což snížilo nákladovou inflaci.
U poptávkové inflace vidí tři oblasti, na které je nutné se zaměřit, přičemž první je v gesci vlády a další dvě jdou za centrální bankou. „První je permanentní deficit státního rozpočtu. Jediný velký výsledek, který je třeba od vlády, je vyrovnat veřejné finance. Až pak budou působit proti inflaci,“ pronesl.
U toho, co má pod kontrolou ČNB, zmínil v minulosti příliš nízké, až nulové úrokové sazby. „Podporovali jsme zadlužování, to se nesmí opakovat. Co doručíme v příštích letech, to budou vyšší sazby než dřív. Budeme je snižovat, ale velmi opatrně. Čili podpora spoření, nikoli vyvolávání inflace, aby se období takto vysoké inflace už nikdy neopakovalo,“ přislíbil Michl.
Není to strategie na zítra, ale na příští léta.
Ohledně třetího bodu se vrátil do nedávné minulosti a zkonkretizoval tím svoji hlavní tezi o zodpovědnosti institucí. Česká národní banka podle Michla udělala na přelomu let 2016 a 2017 „národohospodářskou chybu, kterou je třeba nikdy neopakovat“.
Prodloužení takzvaného kurzového závazku tehdy vedlo ke spekulacím proti ČNB, ta reagovala nákupy eur a zároveň ve velkém tiskla koruny. „Nahoru tak šla naše aktiva i pasiva. A my musíme začít u sebe,“ zdůraznil Michl. „My jsme ti, kdo mají regulovat banky, ale měli jsme zároveň sami negativní vlastní jmění. Pro budoucí generace je to třeba zlepšit a změnit.“
Michl proto obhajoval svá rozhodnutí o tom, že v devizových rezervách významně navýšil podíl akcií a také do nich mohutně přikupuje zlato.
„Není to strategie na zítra, ale na příští léta. Nespekuluji na cenu zlata zítra, přikupujeme ho proto, že má nulový korelační koeficient vůči akciím,“ řekl. „Celkově je teď bilance udělaná tak, aby v dlouhodobém horizontu ČNB vykazovala zisk. Protože zisk je dobrý.“