Zapomeňte na klíče. Model 3, nejnovější a nejlevnější elektromobil od Tesla Motors, se otvírá a startuje plastovou kartou. Stačí ji přiložit k místu ve středovém sloupku mezi předními a zadními dveřmi, pak ji dát na určené místo ve středovém panelu – a jedete.
Tedy pokud nejste tak odvážní jako americká softwarová inženýrka Amie Dansby, která tuhle rutinu posunula na úplně novou úroveň. Nechala si totiž čip, který kartu ovládá, zašít pod kůži.
Celý biohackerský proces popsala velká kamarádka krále 3D tisku Josefa Průši na videu. Kartu rozpustila v acetonu, čímž se zbavila plastu a obnažila čip. Ten pak vložila do biopolymerové kapsle a nechala si ho zašít do předloktí. Kapsle je velká asi jako lego figurka .
„Lékaři, se kterými jsem o tom mluvila, z toho nebyli úplně nadšení. Byla okolo toho spousta pochybností a otázek. Nakonec jsem našla chlápka, který je fanoušek biohackingu, rozumí celému procesu a byl nadšený, že do toho mohl jít se mnou,“ vypráví Dansby s tím, že je vtipné, že onen doktor se jmenuje Pineapple.
Čtyřiatřicetiletá Dansby, která žije v Dallasu, svůj příběh popsala na serveru Hackaday. Na svém twitterovém profilu po úspěšné operaci napsala, že jí otekla ruka, zároveň také potvrdila, že otevírání dveří předloktím funguje. Musí ho však dát velmi blízko ke karoserii, maximálně na vzdálenost tří centimetrů.
Na Twitteru se fanynka nových technologií, která sama sebe popisuje jako „maker of things“, také vyjádřila k tomu, jestli pípá, když prochází kontrolním rámem na letišti. Napsala, že víc kovu máme v zubní plombě, v brýlích nebo v knoflíku na kalhotách, než má ona v čipu pod kůží.
Není to poprvé, co si Dansby nechala kus techniky dát do těla. Už před lety si nechala mezi palec a ukazováček vložit mikročip, který jí pomáhá s běžnými denními činnostmi. Otevírá si přes něj domovní dveře, a když ho přiloží ke svému chytrému telefonu, automaticky se odemkne obrazovka a otevře se prohlížeč s domovskou stránkou – její osobní stránkou.