V Istanbulu můžete na procházce spatřit delfíny, Pákistán ukazuje světu, jak lze elegantně bojovat s rostoucí nezaměstnaností, a litevské hlavní město se zase změnilo v jednu velkou kavárnu. A dobré věci se udály i v Česku! Račte se pustit do čtení zpráv o tom, co se v poslední době povedlo.
Zacelená ozonová díra. Velká ozonová díra, která se objevila na severní polokouli nad Arktidou a byla třikrát větší než Grónsko, se zavřela. A nemá s tím nic společného koronavirus. Hlavní příčinou jejího vzniku bylo mimořádně silné proudění větrů ze západu, kvůli němuž vznikl nad severním pólem vír vzduchu – ten se však začíná rozpadat.
Český objev na Borneu. Pátrali po úplně jiných druzích a místo toho olomoučtí přírodovědci objevili na ostrově Borneo dva nové druhy rostliny zvané hvězdnatka. Pojmenovali je Thismia ornata, česky hvězdnatka zdobená, a Thismia coronata, hvězdnatka korunovaná.
Hankcína. Herec Tom Hanks se již plně zotavil z nákazy koronavirem a rozhodl se věnovat svou plazmu na výzkum nemoci. Fotku darované krve zveřejnil na Twitteru, kde také vtipkoval o tom, že by se případná očkovací látka mohla jmenovat „Hank-ccine“.
Ztratili práci, teď sázejí stromy. Pákistánská vláda přišla s chvályhodným řešením, jak najít nezaměstnaným kvůli pandemii novou práci. Program na výsadbu stromů spustila už před dvěma roky s cílem bojovat proti klimatické krizi, ale nyní v jeho rámci vytvořila 63 600 míst, která pomohou planetě i lidem v nouzi. Jen letos by jich měli vysadit 50 milionů.
Delfíni v Bosporu. Obyvatelům Istanbulu se během karantény naskytl vzácný pohled. Mohli totiž sledovat delfíny, kteří se vzhledem k utlumené lodní dopravě a obecně většímu klidu v Bosporském průlivu vydali blíže ke břehům města.
Z města je kavárna. Litevské hlavní město Vilnius se rozhodlo proměnit velkou část veřejného prostoru v rozlehlou kavárnu pod otevřeným nebem. Vláda sice povolila restauracím a kavárnám otevřít v tomto týdnu své zahrádky, jenže provozovatelé na nich museli zároveň dodržovat patřičné rozestupy mezi stoly, což byl pro řadu podniků sídlících v úzkých uličkách města problém. Nová změna jim má pomoci.
Karetí líheň. Na opuštěné brazilské pláži poblíž města Paulista na severovýchodě země se vylíhlo 97 karet pravých, kriticky ohroženého druhu mořské želvy. Vzhledem k vládním zákazům je pláž vylidněná a drobných živočichů by si nikdo nemusel všimnout – nebýt vládních pracovníků, kteří se zrovna nacházeli v blízkosti a karety vyfotografovali.
Čistší vzduch zachraňuje životy. Koronavirus sice životy bere, ale nepřímo je i zachraňuje. Související omezení totiž značně vyčistila vzduch, čímž se jen v Evropě zabránilo zhruba 11 tisícům úmrtí na znečištění. Tvrdí to výzkum Centre for Research on Energy and Clean Air, podle něhož ubylo i dětí s astmatem a předčasných porodů.
Vídeň bude cool. Rakouská metropole se rozhodla vybudovat v Esterházyho parku tzv. cooling park, tedy chladicí park s prstenci produkujícími vodní mlhu, který zvládne ochladit své okolí až o šest stupňů Celsia. Vídeň si od toho slibuje příjemnější život v letních měsících, kdy zejména starší a nemocné obyvatele trápí úmorné horko.
Osvícená škola. Učitelka Jitka Hněvsová ze základní školy v plzeňských Štěnovicích si všimla, že při rekonstrukci fasády budovy zaniklo několik přirozených hnízdních dutin pro rorýse obecné i hnízda jiřiček obecných. Rozhodla se věc řešit a přesvědčila i ředitele, takže škola pořídila 20 hnízdních budek pro rorýse a 20 hnízdních náhrad pro jiřičky.