Teď frčí longevity, tedy snaha dožít se ve zdraví co nejvyššího věku. Expert na dlouhověkost Petr Šrámek radí, jak téhle mety dosáhnout. Tohle je 24 rad, které by rozhodně neměly chybět na vašem seznamu novoročních předsevzetí pro rok 2024.
Zjistěte, co vám chybí a co prospívá
Každý je jiný a univerzální rady jsou málo účinné. Nad rámec pravidelné preventivní prohlídky si nechte změřit hladiny mikronutrientů a vitaminů. Nechte si zpracovat genetické predispozice pro stravu, pohyb a případně nemoci, na které si máte dát pozor. Ušetříte si tak mnoho práce a peněz vynaložených na dělání zbytečných věcí a kupování zbytečného či nevhodného jídla a doplňků.
Pořiďte si chytré hodinky
Jak se vašemu tělu daří, se postupně naučíte cítit, ale nejdříve musíte mít pomocníky. Chytré hodinky nebo třeba prsten vám ukážou kvalitu spánku, zdali máte dostatek pohybu a jestli na vás třeba neleze nějaká nemoc. Je to také skvělá zpětná vazba, když „hřešíte“, takže to podporuje motivaci jít dále. Pomocníci se neustále zdokonalují a brzy budou schopni vám dávat praktické rady na velmi personalizované úrovni.
Přestaňte dělat to, co vám škodí
Časté pití alkoholu, kouření, pobyt v nezdravém prostředí či mezi toxickými lidmi. To jsou faktory, které dokážou kompletně znegovat jinou vaši snahu o zdravou dlouhověkost. Vyhněte se i nebezpečným nebo riskantním situacím či sportům. Rizika i následky jsou často vyšší než třeba u onemocnění. Někdo se například obává vzít si nový potravinový doplněk, ale přitom pravidelně jezdí velmi nebezpečně v autě.
Propojte pohyb s každodenním životem
Přerušovat sezení, chodit rychle až do zadýchání nebo třeba denně do schodů, to vše pomáhá daleko více, než tušíte. Když nemáte čas zajít do fitka nebo si jít zaběhat, propojte pohyb s každodenním životem. Jděte třeba pěšky do práce. V takzvaných „modrých zónách“, tedy místech, kde se lidé přirozeně dožívají vysokého věku, je toto hlavní složkou dlouhověkosti. Každý pohyb, u kterého se zadýcháte, pomůže. Ale musí to být alespoň několikrát denně.
Zaměřte se na pravidelnost spánku
Bez pravidelnosti a určité spánkové hygieny nebudete schopni si zajistit ten správný typ spánku, ve kterém dochází k regeneraci. Pravidelností tělo postupně „naprogramujete“, a pokud zároveň snížíte rušivé prvky, jako třeba světlo, velké teplo, zvuky či pozdní večeře, získáte spánek dlouhověkosti. Kvalita spánku je důležitější než kvantita. Doporučit se dají i klapky na oči.