Měsíc si za měsíc užije solidní štípanec. Postará se o něj druhý stupeň rakety Falcon 9 ze stáje kosmické společnosti SpaceX. Ta před sedmi lety vynesla do vesmíru sondu Deep Space Climate Observatory a po vyčerpání paliva byl stupeň ponechán na vyšší oběžné dráze Země.

Ve vzdálenosti desítek tisíc kilometrů od naší planety pokračoval v oběhu po trajektorii ovlivňované přitažlivostí Země i Měsíce. V průběhu let se tak neplánovaně dostal až na současnou kolizní dráhu, která ho 4. března navede do odvrácené strany našeho věrného vesmírného souputníka.

Životy spotřebovaných raket a vysloužilých sond obvykle končí navedením do zemské atmosféry, kde stroje třením shoří, nebo jsou naopak namířeny do prostoru mezi Zemí a Sluncem, kde je – na rozdíl od naší oběžné dráhy – volného místa ažaž. Tentokrát ale lidstvo čeká historická premiéra.

Náraz raketového stupně bude první neplánovanou srážkou člověkem vyrobeného objektu s tělesem ve Sluneční soustavě. Dosud byly podobné kolize předem spočítané nebo rovnou cílené: například v roce 2009 navedla NASA do Měsíce raketový stupeň Centaur a její sonda následně zkoumala srážkou vyvrženou měsíční horninu.

Za časů mise Apollo byly pro změnu k Měsíci mířeny spotřebované třetí stupně gigantické rakety Saturn V. Jejich nárazy dokázaly vyhloubit až třicetimetrové krátery a způsobené otřesy se pak propsaly do seismografů zanechaných na povrchu americkými astronauty. Lidstvo tak získalo cenné poznatky o vnitřní stavbě Měsíce.

Vydání Forbesu American Dream!

I v případě nadcházející srážky se čtyřtunovým stupněm rakety SpaceX by si mohly přijít na své citlivé měřicí přístroje, nikoli však pozemské dalekohledy – k dopadu dojde na odvrácené straně Měsíce, kam ze Země nemáme jak dohlédnout. Snad se stupeň vyhne čínskému lunárnímu vozítku Yutu-2, které odvrácenou stranu třetím rokem brázdí.

Srážka za rychlosti 2,5 kilometru za sekundu s energií tří tun TNT povrch Měsíce sotva škrábne, ale z vozítka by patrně zbyl jenom škvarek. Případnou stamilionovou kompenzaci by pak Číňanům podle mezinárodních úmluv musela vyplatit americká vláda.