Jako akciový analytik jsem jednoznačně zastáncem fundamentální analýzy, která říká, že pro cenu akcií jsou určující podkladové ukazatele, jako jsou čistý zisk, marže, růst tržeb, zadlužení nebo výše úrokových sazeb. Na druhou stranu ve světě investic nikdy nefunguje čistě jeden postup, to by bylo příliš jednoduché.

Proto uznávám, že i technická analýza má v repertoáru své místo. O její funkčnosti, kdy z grafů historických cen akcií odhadujete příští vývoj, se dlouhodobě vedou spory jak v teoretické rovině (odporuje teorii efektivních trhů), tak v rovině empirické (nedokáže konzistentně generovat nadvýnos).

Zastánci technické analýzy mají spoustu nástrojů, které jim mají pomoci vyčíst z tvaru grafu budoucnost, začínaje těmi prostými (pásma rezistence a opory) a konče vyloženě obskurními (například vzor Three Black Crows nebo Harami Cross).

Například akcie Amazonu od poloviny loňského roku obchodují v pásmu 3000 až 3500 dolarů, nad které se vytrhly jen jednou, aby se tam po slabších kvartálních výsledcích opět rychle vrátily. Ještě lépe ale technika funguje na úrovni celých indexů, kde se agregují cenové pohyby stovek akcií a milionů investorů.

Tady je zase zářným příkladem širší americký akciový index S&P 500, který je díky svému složení a rozkročení zároveň jakýmsi barometrem očekávání v americké ekonomice.

Počátkem roku se spolu s nástupem vakcinací vydal tento index na cestu téměř nerušeného lineárního růstu, během které nabral až absurdních dvacet procent. Pokud by tak pokračoval dál, koncem roku by se jeho hodnota zvedla o třicet procent.

Je nutno mít na paměti, že od svého založení koncem padesátých let dosahuje průměrný roční výnos kolem osmi procent – i během nadstandardních posledních deseti let dosahuje „jen“ patnácti. Již takto od stolu je tedy letošní růst neudržitelný.

Jako další pomůcka nastupuje zmiňovaná technická analýza. Během roku se jakýkoli pokles indexu zastavil o padesátidenní klouzavý průměr. Jelikož do něj každý den vstupuje jedna nová hodnota a jedna stará vypadává, pohybuje se spolu s aktuální hodnotou indexu. Podobnou metodiku známe všichni z koronavirových statistik o nově nakažených.

Padesátidenní „klouzák“ zafungoval jako dokonalá podpora až osmkrát za tento rok, pokaždé v rozestupu přibližně jednoho měsíce. Pokaždé se od něj index okamžitě odlepil a vrátil se k dalšímu růstu. Důvody pro nově nalezený optimismus byly vždy různé – vakcíny, podpora od centrálních bank, korporátní výsledky –, ale výsledný efekt byl stejný. Téměř lineární růst se ani jednou nezlomil, technická analýza zafungovala dokonale.

? – Jaroslav Beck
Vydání Forbesu ? – Jaroslav Beck

Nyní se však nad trhy stahují mračna. Minulý týden se index S&P 500 poprvé v tomto roce po poklesu k padesátidennímu „klouzáku“ neodrazil nahoru, ale zůstal na něj přilepený. V době psaní tohoto textu je jasné, že jej po otevření trhu poprvé prolomí směrem dolů.

Pokud použijeme technickou analýzu jako pomocnou berličku, tak další stopka nás čeká asi až na hodnotě 4240 bodů, tedy necelých 4,5 procenta pod páteční zavírací hodnotou. Pokud nepodrží ani ta, můžeme se podívat až na 4100 bodů neboli minus 7,5 procenta od poslední páteční hodnoty.

Důvodů pro hlubší korekci je navíc mnoho. Kromě toho, že jsme tu letos ještě žádnou neměli, tak se ke slovu dostává i zhoršující se fundament. Do nebe rostoucí ceny energie budou tlačit v Evropě na marže výrobců a spotřebu domácností. Neustávající problémy dodavatelských řetězců způsobují výpadky zboží v USA a zvyšují náklady tamním výrobcům a prodejcům.

V Číně se aktuálně odvíjí největší realitní krize posledních let, kdy kolabuje jeden z největších tamních realitních developerů Evergrande, jehož dluhové pozice dosahují téměř dvou procent čínského HDP. Záblesk naděje představuje korporátní výsledková sezona, na tu si však ještě pár týdnů počkáme.

Schopnost rozehnat všechna mračna má samozřejmě ještě americká centrální banka Fed, která zasedá ve středu. Ta může trhy opět uklidnit příslibem pokračující měnové podpory. Na druhou stranu, hlubší korekce chybí trhu jak sůl.

Říká se, že pýcha předchází pád a pro trhy to platí dvojnásob. Čím rychleji a nezřízeněji rostou, tím tvrdší je pak následný návrat do reality.