Není nutno, aby bylo přímo veselo, ale o trochu lepší to vždycky být může, ne? Do zpívání povzbuzujících písní se pouštět raději nebudeme, ale snad vám zvedne náladu náš tradiční přehled dobrých zpráv.

Narození sloní slečny. V pražské zoo se v pátek nad ránem narodila malá slonice. Tedy, malá… Vážila 92 kilogramů. Její matkou je slonice indická Tamara. A v nejbližších dnech by měl přibýt i další přírůstek od druhé březí slonice Janity. Zoologická zahrada je sice nyní uzavřená, můžete se do ní ale podívat přes krátká videa na YouTube, která natáčejí sami chovatelé, mimo jiné i o tomto porodu.

https://www.instagram.com/p/B-SSp5_Bzr_/?utm_source=ig_web_copy_link

Ozonová vrstva sílí. Čerstvá studie z časopisu Nature ukazuje, jak se za poslední roky uzdravila ozonová vrstva, která chrání Zemi před ultrafialovým zářením. Podle článku se pozitivně projevily zákazy chemikálií, které tuto vrstvu narušovaly, konkrétně Montrealský protokol (1987), schválený dva roky po objevení tohoto „štítu“ nad naší planetou.

Les pro Wales. První ministr Mark Drakeford oznámil, že Wales vysadí nový národní les v rozsahu 4900 akrů, který se bude táhnout po celé délce země, a budete se v něm tak moci vydat z jednoho konce Walesu na druhý. Od investice, která vyšla na 15 milionů liber (asi 460 milionů korun), si waleská vláda slibuje pomoc životnímu prostředí a posílení turismu.

Sonety od sira. Herec Patrick Stewart, známý především jako kapitán Pickard ze seriálu Star Trek, se rozhodl přispět k dobru svým charizmatickým hlasem. Na svém Twitteru tak začal publikovat videa, kde čte shakespearovské sonety. „A sonnet a day keeps the doctor away,“ zní jeho heslo.

Vzduch se čistí. Zpomalený či zcela zastavený život v řadě zemí světa dál pomáhá zlepšovat kvalitu vzduchu. Guardian třeba popsal, jak se vyčistil vzduch v britských městech: množství škodlivých částic kleslo o třetinu až polovinu v Londýně, Birminghamu, Bristolu či Cardiffu. CNN zase upozorňuje na pokles hodnot oxidu dusičitého v Bergamu, Římě, Kalifornii či okolí Seattlu. Sice se znečištění začas nejspíš zase vrátí, ale teď můžeme být všichni rádi, že se planeta může znova nadechnout.

Doktoři v pohotovosti. Británie povolala ve složité situaci na pomoc doktory a sestřičky v důchodu. A jejich reakce byla obdivuhodná: během 48 hodin se jich do služby přihlásilo 4500. I čeští důchodci se aktivně zapojují do boje s koronavirem. Víte o nějakém? Dejte nám o něm vědět.

Miliony od influencerky. Celebrity pomáhají bojovat proti koronaviru celosvětově, tahle konkrétní injekce se však obzvlášť hodí. Chiara Ferragni s manželem Fedezem vybrala přes GoFundMe 4,45 milionu eur (přes 120 milionů korun), které se investovaly do nové jednotky intenzivní péče v nemocnici San Raffaele nedaleko Milána. Kdo je Ferragni? Psali jsem vám o ní už dřív.

https://www.instagram.com/p/B-EuYW8qXBh/?utm_source=ig_web_copy_link

Ponaučení pro Čínu a úleva pro přírodu. Čína zakázala prodej a konzumaci volně žijících zvířat (respektive prodloužila opatření, které začalo platit již v lednu). Právě na trhu s divokou zvěří ve Wu-chanu nejspíš současná koronavirová krize odstartovala. A podobná tržiště byla považována za líheň různých nákaz už dlouhé roky.

Rouška nezná náboženství ani národnost. Kromě hojně zmiňované vietnamské menšiny se do boje s pandemií zapojila i muslimská komunita. Konkrétně ta teplická, která rozdávala seniorům před obchody vlastnoručně ušité roušky, nabízela pomoc s nákupem a zajistila základní občerstvení pro nemocnici i policii.

Jeden prsten změří všechny. Ve dvou nemocnicích v San Francisku začínají experimentovat s chytrými prsteny, které vyrobil finský startup Oura. Budou je nosit zhruba dvě tisícovky lékařských pracovníků, kterým budou tyto prsteny průběžně měřit teplotu a pulz, a dokážou tak upozornit na první příznaky možné nákazy koronavirem.

Vlčí mláďata. V minulém roce vyvedli vlci na Šumavě nejméně tři mláďata, jak zachytili tamní zoologové. Je to další důkaz, že se tamní populace rozmnožuje, což bylo poprvé potvrzeno v roce 2017. 

Vlastenecká pomoc. Fotbalista Michal Sadílek, který působí v Nizozemsku, zůstal kvůli karanténě v Eindhovenu, ale i tak chtěl Česku alespoň nějak pomoci. A tak se rozhodl poslat půl milionu korun na nemocnici v Uherském Hradišti, odkud pochází, a na nedaleké město Uničov, které se jako jedno z mála v Česku muselo uzavřít do karantény.

Žijeme ve šťastné zemi. Připadá vám, že je všude okolo jen samá špatná nálada? Nemělo by, žijete totiž v jedné z nejšťastnějších zemí světa. Podle OSN je Česko ze 156 sledovaných států na 19. místě, což je velmi solidní výsledek. Na první Finsko sice pořád nemáme, ale pozitivní je i fakt, že žebříčkem neustále stoupáme: v roce 2016 jsme ještě byli na 27. pozici.

Je vám přece jen ještě trochu smutno? Obavy z nákazy, z ekonomické situace nebo „jen“ ponorka z karantény… Psychologické problémy v těchto časech bují, a tak se řada odborníků rozhodla poskytnout své služby pro bono. Poradna psycholognatelefonu.cz poskytuje 15 minut zdarma pro všechny nově registrované, konzultaci zdarma nabízí zaměstnancům spolupracujících firem společnost IQI