Cena hliníku dnes vystoupala na nejvyšší hodnotu za 13 let. Převrat v Guineji, která je druhým největším světovým producentem bauxitu, umocnil obavy ohledně dostupnosti tohoto kovu. Cena hliníku na Londýnské burze kovů se dnes vyšplhala až na 2807,50 dolaru, zhruba 60 400 korun, za tunu, což je nejvyšší hodnota od srpna 2008, informovala agentura AFP.
V zemi sesadili v neděli vzbouřenci z řad speciálních jednotek prezidenta Alphu Condého. Ten čelil rostoucí kritice od loňska, kdy se rozhodl pro třetí volební období v nejvyšším úřadu s odůvodněním, že se na něj nevztahuje ústavní omezení maximálně dvou mandátů. Odvolával se přitom na ústavní referendum, které loni na jaře uspořádal.
Guinejské zásoby bauxitu podle loňské zprávy americké geologické služby činí 7,4 miliardy tun. To je zhruba čtvrtina světových zásob. Místní a a zahraniční firmy zde loni vytěžily 82 milionů tun bauxitu. Lépe si vedla pouze Austrálie.
„Nejpravděpodobnějším scénářem je, že těžaři budou moci pokračovat v
činnosti,“ myslí si analytik Eric Humphery-Smith z poradenské
společnosti Verisk Maplecroft.
Vůdce pučistů, plukovník Mamady Doumbouya, se v pondělí pokusil uklidnit zahraniční partnery a investory tím, že požádal těžební společnosti, aby pokračovaly v práci. Prohlásil též, že „námořní hranice zůstanou pro export otevřené“.
Humphery-Smith nicméně nevylučuje malé riziko, že budoucí guinejská
vláda bude chtít znovu se zahraničními firmami jednat o stávajících
smlouvách, anebo přikročí k vyvlastnění.
Na počátku září ceny hliníku vystoupaly na desetileté maximum. Přispělo k tomu omezení produkce v Číně, která se na světových dodávkách primárního hliníku podílí více než polovinou. Země letos odstavila z provozu zařízení na produkci hliníku s kapacitou více než dva miliony tun, což odpovídá šesti procentům celkové produkce v zemi. Podle výzkumné společnosti Antaike by se tento údaj mohl ještě zvýšit.