Šampaňské mělo téct proudem, třpyt opery měl oslňovat a vzduchem měly létat miliony. No, nebudou. Největší charitativní večeře v Česku, Forbes Gala, měla proběhnout dneska – ale když se člověk podívá ven, ví, proč dneska nebude. A že rekord, kdy bylo předloni pro dobrou věc vybráno skoro 24 milionů korun, letos zkrátka nepadne.

Ale! I když není večeře, pomoc potřebným být může a musí. A tak těch deset projektů, které jsme letos při desátém výročí Forbesu v Česku chtěli podpořit, podpořit můžeme. A můžete.

My na ně budeme vybírat při večeři v lepších časech, ale už teď je možné je podpořit jednoduše online. Tady.

Je to deset projektů tak eklekticky vybraných, aby správně zapadly do našeho hesla „Život je bohatý“. Pomáhají dětem, vědě i kultuře – všem, kteří si zaslouží a potřebují pomoc od bohatších a šťastnějších, obzvlášť teď, v mimořádně složitých dobách.

A skvělé by bylo, kdyby se začalo pomáhat hned. O tomhle posledním listopadovém úterý. Protože to je den, kdy po pátku zbytečných nákupů přichází úterý nezbytné pomoci.

Giving Tuesday je celosvětový projekt na podporu dobrých věcí a v Česku se uskuteční letos už pošesté. U nás ho zajišťuje a organizuje Asociace společenské odpovědnosti a letos dala dohromady víc než 200 různých projektů. Letos je zatím nejúspěšnější sbírka Srdce dětem – pro vážně nemocné děti se podařilo vybrat už 41,5 milionu korun a na 43 milionů ji dorovnal řetězec Lidl.

A dnes, na tohle štědré úterý, se rozsvítí také jedno překvapivé české srdce. V pět odpoledne se rozzáří na Národním divadle.

„Symbolicky tak chceme oslavit českou tradici mecenášství a zrod české filantropie, která stála za výstavbou a později i obnovou Národního divadla po rozsáhlém požáru a byla financována prostřednictvím veřejné sbírky,“ říká Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Češi i čeští byznysmeni a byznysmenky dávají na filantropii každý rok víc peněz a jsou čím dál ochotnější se o svůj úspěch dělit. Snad se na tom nezmění nic ani v závěru těžkého roku 2021.

Večeřet se tedy nebude, ale pomáhat se může. Kdy? Teď. Teď, prostě teď. 

Děkujeme.

Jaké projekty můžete například podpořit?

  • Nadační fond AutTalk, který podporuje rodiny s autistickými dětmi a založila ho Kateřina Sokolová se svým otcem – sami dobře vědí, jaké je to starat se o autistického bratra.
  • Česká filharmonie – představovat 125 let slavný český orchestr není třeba. Ale tohle světové těleso chce být slyšet i v 21. století a tak se sbírají peníze na přenosy z digitálního studia, které budou moci sledovat desítky milionů lidí na světě.
  • Člověk v tísni funguje v Česku třicet let a pomohl už milionům lidí po celé planetě. Teď chce podpořit projekt Lepší škola pro všechny, který je zaměřen na děti ze sociálně slabých rodin.
  • Nadace Leontinka pomáhá zrakově postiženým a peníze použije na výcvik asistenčních psů.
  • Nadační fond Eduzměna usiluje o systémovou změnu v českém vzdělávání a chce založit dětský think tank, který bude řešit problémy současné společnosti.
  • Národní divadlo je národní symbol a taky symbol toho, jak Češi dokážou na dobré věci sesbírat peníze. Ostatně za takto vybrané peníze se postavilo hned dvakrát. Teď shání prostředky na obnovu divadelní podlahy na jevišti. Tyhle prkna budou znamenat svět.
  • Happy Hearts – tenhle fond, založený Petrou Němcovou, pomáhá po celém světě stavět školy v oblastech postižených přírodními katastrofami. Už dokázal postavit 314 škol pro 115 tisíc dětí a to i s velkou podporou z Česka. Statisíce dětí ale na svou šanci na vzdělání teprve čekají.
  • Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, jedna z nejznámějších nadací u nás, chce použít prostředky z aukce na projekt Včasná diagnóza a prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku.
  • Cirk La Putyka – last but not least! S Cirkem La Putyka jsme tu večeři, co dneska nebude, měsíce připravovali. Zblízka jsme mohli vidět, jak je soubor Rosti Nováka tvůrčí a pracovitý. Covid mu dává ránu za ranou, ale oni se nevzdávají, i když je to každý měsíc boj o bytí a nebytí.