skip to main content
Český byznys

Kellner a Šmejc berou Home Credit na burzu. Chystá se jedno z největších českých IPO

Petr Kellner a Jiří Šmejc dali zelenou vstupu svého nejcennějšího majetku na burzu. Skupina Home Credit B. V., která je největší splátkovou firmou na světě podle počtu obchodních míst a je také lídrem čínského trhu, podala předběžnou žádost o vstup na parket v Hongkongu.

Pokud by šlo vše podle plánu a investoři by měli o skupinu zájem a ocenili by ji podle představ obou miliardářů, mohlo by se s jejími akciemi začít obchodovat někdy v polovině října.

Při zvažování, co všechno z říše Home Creditu do úpisu zahrnout, nakonec zvítězila nejširší varianta. Tedy všechny trhy, kde skupina působí bez partnerů, včetně Česka a Slovenska, Ruska, Indie a nejvýznamnější Číny. Stranou zatím zůstává byznys v USA, kde má Home Credit významného partnera – mobilního operátora Sprint. Petr Kellner, který teď vlastní 91 procent Home Creditu, by si i nadále ponechal majoritu. Nejprve je ve hře úpis akcií ve výši 10 až 20 procent.

Reklama

Ocenění skupiny se bude tvořit při investiční road show, jejíž první kola už proběhla. Asistovat při tom budou banky Citigroup Global Markets Asia, HSBC Corporate Finance (Hongkong) a Morgan Stanley Asia. Zásadní indikací je letošní prodej dvou procent akcií mezi Jiřím Šmejcem, který prodával, a Petrem Kellnerem. Ten ocenil Home Credit zhruba na 8,5 miliardy eur, v přepočtu 218 miliard korun. Agentura Reuters letos v květnu uvedla, že by akcionáři chtěli z IPO získat alespoň miliardu dolarů.

Kellner se Šmejcem každopádně ještě mohou zatáhnout za ruční brzdu. Pokud by eskalovala například obchodní válka mezi USA a Čínou a poslala trhy významně dolů nebo by se nesplnila jejich očekávání ohledně ceny, mohou proces ještě zastavit.

Pokud se uskuteční, bude Home Credit, který je se 130 tisíci zaměstnanců největším zaměstnavatelem ve světě s českými vlastníky, patřit mezi největší porevoluční IPO vedle Avastu Pavla Baudiše a Eduarda Kučery a svého času významného těžaře NWR.