Společnost Eurowag v pátek vstupuje na londýnskou burzu. Pro firmu miliardáře Martina Vohánky, třicátého nejbohatšího Čecha podle čerstvého žebříčku Forbesu, to znamená dotažení dalšího důležitého cíle.
„Dnešek je pro Eurowag vzrušujícím milníkem,“ uvedl Vohánka v tiskové zprávě. „Leží před námi významné možnosti, jak ještě urychlit náš růst a dál rozvíjet pozici jedné z vůdčích a nejrychleji rostoucích společností v Evropě v našem oboru.“
Eurowag se zabývá zejména poskytováním platebních a technologických řešení firmám podnikajícím v silniční dopravě. Forbes Vohánkův majetek odhadnul na 10,5 miliardy, nyní ale jeho hodnota vyskočila vzhůru.
Eurowag uvedl, že kapitalizace firmy po vstupu na londýnskou burzu činí 1,033 miliardy liber. To je v současném kurzu téměř 31 miliard korun a Vohánka měl dle výroční zprávy Eurowagu za rok 2020 podíl 59,1 procenta. Tím pádem by jeho podíl ve firmě měl hodnotu 18,3 miliardy korun.
V rámci vstupu na burzu bude Eurowag nabízet 113 milionů nových akcií s cenou 150 pencí za každou z nich. Cílem je získat pro další rozvoj firmy přibližně 200 milionů eur, tedy přes pět miliard korun. K tomu bude nabídnuto rovněž jedenáct milionů akcií z podílu stávajících vlastníků – tím druhým je kromě Vohánky kapitálová společnost TA Associates.
„Podpora, které se nám dostává od globálních investorů, je pro nás dalším povzbuzením. Rozumějí naší vizi,“ dodal Vohánka s tím, že onou vizí je, aby měl každý nezávislý dopravce přístup ke všem benefitům, které nabízí digitalizace oboru. „A tu zjevně potřebujeme více než kdykoli předtím,“ dodává.
Jeho společnosti se daří, Eurowagu loni kupříkladu vzrostla EBITDA o 22 procent na téměř 1,45 miliardy korun. Vstup na londýnskou burzu to má podpořit.
„Vzhledem k tomu, že je Eurowag růstová firma, bychom v růstu rádi pokračovali, případně ho akcelerovali,“ řekl Vohánka nedávno Forbesu. „Vstup na burzu je milníkem, nikoli cílem, natož konečnou. To vůbec ne.“
Kromě toho, že postupuje v žebříčku nejbohatších Čechů, patří Vohánka současně i k nejaktivnějším českým filantropům, věnuje se především školství a občanské společnosti