Útok na třetího nejbohatšího Čecha Radovana Vítka se stupňuje. Tajemní investoři z Marshallových ostrovů tvrdí, že v roce 2012 ovládali polovinu jeho realitní říše CPI. Teď se soudní cestou domáhají až 30 miliard korun.
Realitní dravec to označuje za nesmyslné vydírání ze strany odsouzených exmanažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) Marka Čmejly a Jiřího Diviše.
Čtěte také: Miliardář Vítek o koupi chuchelského závodiště: vánoční dárek pro Marušku
Společnost Investhold ve svém čtvrtečním prohlášení uvádí, že v letech 2008 až 2016 financovala aktivity Radovana Vítka a jeho skupiny CPI, a významně tak napomohla k tomu, že se z ní během několika let stala jedna z největších realitních firem v regionu střední Evropy.
V této době údajně odeslala na účty CPI přes osm miliard korun, čímž prý na přelomu let 2011 a 2012 zdvojnásobila hodnotu celé Vítkovy skupiny. Jinak řečeno, jmění samotného Radovana Vítka mělo podle jejich slov tehdy hodnotu 8,7 miliardy korun.
Stěžejní smluvní dokumentace týkající se vstupu do skupiny CPI byla podle Jiřího Reichla, který společnost Investhold mediálně zastupuje, uzavřena 30. 11. 2011 a k dofinancování investice došlo o rok později, tedy 22. listopadu 2012.
Skupina CPI v reakci uvedla, že Investholdu žádné finanční prostředky nedluží a s touto společností není v žádném smluvním vztahu. Podle mluvčího CPI Jana Buriana má vydaná tisková zpráva působit bombasticky, ale není v ní nic, co by mělo jakkoli právní základ.
V pozadí tajemné společnosti z Pacifiku stojí podle něj někdejší manažeři Mostecké uhelné společnosti a později také spolumajitelé plzeňské Škody Transportation Marek Čmejla a Jiří Diviš.
„Zpráva dokazuje pouze to, že Investhold žádnou pohledávku nemá a veškeré historické závazky byly vypořádány. A byly ukončeny mimo jiné i proto, že pánové Čmejla a Diviš nejsou důvěryhodní, byli pravomocně odsouzeni ve Švýcarsku za podvod či praní špinavých peněz v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti a jejich podnikatelské schopnosti jsou celkově pochybné,“ stojí v prohlášení Vítkovy skupiny CPI.
Jména investorů za společností Investhold však její mluvčí nechce komentovat, bez odpovědi to nechává také Marek Čmejla, který na dotazy magazínu Forbes nereagoval.
O tajemných investorech za CPI se v minulosti spekulovalo mnohokrát, Vítek to ale vždy odmítal a veřejně dostupné zdroje mu dávaly za pravdu. Podle Reichla byla ale transakce schválně postavená tak, aby změny v akcionářské struktuře nebyly vidět, a ve smlouvách za Radovana Vítka vystupovala jeho matka Milada Malá.
Polovina akcií CPI byla podle něj totiž složena do úschovy známé advokátní kanceláře Šachta & Partners. „Zároveň byla uzavřena smlouva o převodu akcií, která umožňovala skupině Investhold aktivovat jejich převod na určenou vlastní společnost oproti započtení pohledávky ve výši předchozí investice.
Radovan Vítek tak i nadále mohl vystupovat jako jediný akcionář. Rozhodování ve všech společnostech ze skupiny CPI však podléhalo společné kontrole obou partnerů,“ stojí v prohlášení společnosti Investhold.
Podle něj byly dále odpovídajícím způsobem upraveny stanovy jednotlivých společností. Milada Malá přitom i nadále zůstala formálním prostředníkem mezi skupinou Investhold a Radovanem Vítkem.
Advokátní kancelář Šachta & Partners byla s lidmi z Mostecké uhelné spojována v minulosti častokrát a jejich spolupráce je dohledatelná v řadě firem. Stejně tak spolupracovala například s lobbistou Ivo Rittigem.
Od roku 2016 mělo docházet k postupnému rozchodu investorů v CPI. Podle Reichla došlo k uzavření dohod, které měly vést k přeměně pozice Investholdu v pozici čistě věřitelskou a zároveň ke smírnému ukončení partnerství v CPI.
„Poté, co pan Vítek přes řadu urgencí a pro nás zcela nepochopitelně v uplynulých dvou letech neučinil nic, co by vedlo k naplnění těchto dohod, přistoupili naši právní zástupci k vymáhání formálních nároků vyplývajících z platných smluv,“ uvedl k aktuálnímu sporu mluvčí skupiny Investhold Jiří Reichl.
Ten už minulý týden oznámil, že podal koncem ledna civilní žalobu o určení nároku na částku až 30 miliard korun, který uplatňuje jak vůči paní Miladě Malé, jež dlouho vystupovala jako jediná majitelka CPI, tak přeneseně vůči skupině CPI PG, kde dnes přes 90 procent akcií drží přímo Radovan Vítek.
Vítek je ale typický investiční žralok, který už v minulosti ukázal, že má tvrdou hru rád, a nejednou i vůči svým společníkům, a že soudní spory ho spíše nabíjejí, než poškozují. Podle Buriana už spolu s právníky chystá „překvapivou a elegantní“ obranu. Detaily ale zatím nekomentuje, a to i proto, že přesné znění žaloby zatím CPI nezná, ale už teď jim připadá její konstrukce nelogická.
„Pokud měl Investhold, jak tvrdí, v úschově 50 procent akcií CPI, proč se nestal akcionářem? Tato konstrukce nedává žádný smysl. Nicméně z nevyzpytatelného postupu je zřejmé, že pánové Čmejla a Diviš chtějí vydírat,“ uvedl Burian s tím, že podnikaní CPI PG pokračuje a úspěšně pokračovat bude bez ohledu na tyto mediální výpady.
„Tímto bychom rádi rozptýlili případné obavy našich smluvních partnerů, investorů do dluhopisů a bank, se kterými spolupracujeme,“ uvedl.
Vítek je podle loňského žebříčku magazínu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem odhadovaným na 57 miliard korun. Současný spor však může Vítkovu pozici oslabit.