Taky jste si chvilku mysleli, že ekonomické turbulence způsobené dopady koronavirové pandemie hned tak něco nepřekoná, a teď se při téhle naivní myšlence jen cynicky usmíváte?
Podobně jsme se usmívali i my, když jsme letos v září znovu počítali majetek stovky nejbohatších žen a mužů Česka. A stejně pobavený (a trochu i litující) úsměv jsme v poslední době často viděli na tvářích podnikatelů a odborníků, s nimiž jsme naše data průběžně diskutovali a konzultovali.
Počítat něčí majetek pocházející z podnikání v roce ovlivněném válkou na Ukrajině, energetickou krizí, hrozivou inflací, splašenými cenami akcií i kurzy měn, a hlavně dusící nejistotou z věcí příštích je oříšek vskutku tvrdý.
Stejně jako v předchozích letech jsme v naprosté většině případů jmění českých miliardářů řešili přímo ve spolupráci s těmi, jimž patří. Zároveň při výpočtu vycházíme z veřejně dostupných informací o firmách, které vlastní, mluvíme s jejich CEO či finančními řediteli.
Díváme se na zisky, obraty i dluhy firem – zkoumáme především auditovaná čísla za rok 2021 a pohyby na akciových trzích v prvních devíti měsících letoška. Sledujeme, jak se podobným společnostem daří v Evropě a ve světě, za kolik se podobné firmy v nedávné minulosti prodaly.
Díváme se na cash flow. Konzultujeme hodnocení podniků s burzovními a finančními analytiky. Zkoumáme trendy v jednotlivých odvětvích, vývoj na akciových či dluhopisových trzích.
Vedle vlastnictví firem zkoumáme i soukromý majetek a investice a oceňujeme je, v drtivé většině případů však největší část jmění představují peníze uložené v podnikání, ve firmách.
Uzávěrka údajů, ze kterých vycházíme, letos byla 20. září. To se týká především přepočtů kurzu, cen akcií či dluhopisů. Čísla, která vidíte v žebříčku, jsou tedy zrcadlem stavu věcí k 20. září roku 2022.
Navzdory všemu tomu času a úsilí, které oceňování majetku nejbohatších Čechů věnujeme, ale vždy počítáme s tím, že výsledkem bude maximálně kvalifikovaný odhad, nikoli ultimátní číslo. Firmu nakonec může skutečně ohodnotit jen její prodej na trhu.
Výjimečné postavení má v našem žebříčku devět Čechů, kteří se letos na jaře dostali i do výběru amerického Forbesu nejmovitějších lidí světa. Jejich majetek tradičně nepřeceňujeme a necháváme ho tak, jak jsme ho pro letošek ocenili společně s našimi kolegy ze Spojených států.
Výjimku pro letošek tvoří podnikatelské duo zakladatelů Avastu Pavel Baudiš a Eduard Kučera, a to kvůli zářijovému dokončení fúze s americkou společností NortonLifeLock.
Díky finiši celého megadealu se akcie Avastu, základ jmění Baudiše s Kučerou, přestaly obchodovat na londýnské burze a nově se vydaly přes oceán do New Yorku na NASDAQ – jejich cenu zohledňujeme.
Nepřeceňovali jsme naopak majetek byznysmenů v energetice, tedy především Daniela Křetínského a Pavla Tykače. Mimořádné výnosy z prvního půlroku – které ostatně nezveřejnili – mohou být během pár týdnů či měsíců znehodnoceny mimořádnými daněmi a zásahy do trhu.
Proto jsme i tam zůstali u čísel z jara 2022. Další mimořádnou skupinou mezi miliardáři jsou ovšem i ti, které ve stovce nejbohatších Čechů letos nevidíte, přestože by tam podle nás také patřili.
Jsou to například Jannis Samaras z Kofoly, Zdeněk Studénka ze skupiny Signum či Martin Burda z Palace Capital, kteří skončili těsně pod hodnotou 3,1 miliardy korun, kam se pro rok 2022 vyšplhala spodní hranice pro zařazení (v roce 2021 to bylo 2,5 miliardy, zvýšení je dáno hlavně tím, že do žebříku přibylo několik nováčků s majetkem vysoko nad spodní hranicí).
P. S.: Pokud myslíte, že nám v seznamu někdo chybí nebo dle vás někde máme chybu, napište nám na [email protected].