Nejsou to jen běžná hračkářství. Jsou to dětské světy, ve kterých najdete opravdu jen kvalitní a smysluplné hry, stavebnice a samozřejmě i ty hračky.

Čtěte také: Křupavý průvodce. Tohle je 10 nejlepších českých řemeslných pekáren

Tyhle tři obchody je buď ručně vyrábí, nebo dováží, svůj příběh však mají hodně podobný – stojí za nimi ženy, které svůj byznys rozjely na mateřské dovolené, protože chtěly pro své děti hračky, nad jejichž výrobou a účelem doopravdy někdo přemýšlí. Když je nenašly, zkusily to po svém. Seznamte se.


Agátin svět Kristýny a Lucie Křížových

„Není možné, abychom byly jediné, kterým nestačí nabídka běžných hračkářství,“ říkaly si před jedenácti lety sestry Kristýna a Lucie.

A právě tato myšlenka vedla ke vzniku Agátina světa, který před jedenácti lety rozjely jako e-shop.

Čtěte také: Kvalita z druhé ruky. Tohle jsou slowbazary, kde můžete nakupovat slow módu

„Nějakou dobu jsem žila a studovala ve Francii, kam jsem se od té doby pravidelně vracela. Jako maminka tehdy dvou dětí jsem znala nabídku hraček u nás a v zahraničí, a když jsem viděla, že ve Francii kromě hračkářských řetězců v supermarketech fungují také výběrové butiky, chtěla jsem něco takového vytvořit u nás,“ říká Kristýna, která dnes se svou sestrou vede dalších sedm kamenných poboček Agátina světa v Praze, Brně, Liberci a v Českých Budějovicích.

V těch najdete kreativní a didaktické hry, hračky a stavebnice z Česka i celého světa. Konkrétně se zaměřují například na dřevěné hračky z lesů certifikovaných z hlediska udržitelného rozvoje a v poslední době podporují zboží, které je vyrobené z recyklovaného materiálu, například jako batohy pro předškolní děti z recyklovaných PET lahví.

„Do Agátina světa například nebereme žádné licenční zboží. Nejde nám o to, využít módní vlny podle aktuálního kresleného filmu. Hračky musí být hlavně kvalitní. I díky tomu máme minimum reklamací,“ říká Kristýna, která má ve své nabídce například ekologické hračky vyráběné v Thajsku nebo stavebnice ze zdravotně nezávadného plastu z Itálie.

Kristýna v rámci Agátina světa začala pořádat také Kreativní festival v Praze a Brně, vytvořila soutěž Dobrá hračka a právě rozjíždí charitativní projekt Agáta pro radost.


Pikle.cz Jany Rucké a Jitky Plevové

Pod značkou Pikle.cz nenajdete hotové komplety nebo hračky s návodem k použití, jde spíše o takové polotovary, které se dají složit do sad. Ty Jana Rucká a Jitka Plevová samy vymýšlí, a pokud je samy nevyrábí, zadávají je výhradně českým dodavatelům.

Obě dvě se poznaly přes společnou známou před rokem. Jana vedla v té době druhým rokem „Pikle z pytle.cz“ a Jitka hledala způsob, jak se seberealizovat na mateřské. Slovo dalo slovo, založily společně Pikle.cz, tak trochu jiné hračkářství.

„Když jsem byla malá, často jsem si dělala pokojíčky, třeba z krabice od bot. A přišlo mi líto, že jsou dnešní hračky hotové a děti nemají příliš prostoru rozvíjet svou fantazii. Proto jsem chtěla vytvořit hračku, která bude jednoduchá, ale děti si ji budou moci dotvářet podle svého,“ vysvětluje Jana myšlenku, která stojí i za jejich nejpopulárnější hračkou – Kufříkovem, ve kterém si děti můžou například vytvořit další místnost podle svých představ nebo ušít oblečky na figurky.

Kromě toho, že jsou jejich hračky ručně a na zakázku vyráběné, spojuje je také myšlenka nadčasovosti, ekologie, udržitelnosti a claim, že je kvalita přednější než kvantita.

„Samy se snažíme mít doma minimum hraček, a proto vyrábíme takové, které budou bavit jak tříleté, tak i devítileté dítě. Aby si v nich každé našlo to své, a ještě se daly schovat pro vnoučata.“

Například kufřík, na kterém stojí hračka Kufříkov, pochází od české značky Kazeto, ručně jej ilustruje Markéta Jinochová alias Myyna a nábytek, který si pak na starost vezme truhlář, navrhuje designérské studio EP.

Dnes hračky od Pikle.cz koupíte například na jejich webových stránkách, designových trzích, v Agátině světě, Place baby, Clafu nebo Hugo chodí bos.


Hračkotéka Barbory Vignerové a Jany Řehořkové

Mají pravidlo. Pokud se jim hračka nelíbí nebo nefunguje, jak má, tak i kdyby se sebelépe prodávala, ony ji do své nabídky nevezmou.

Barbora Vignerová a Jana Řehořková se potkaly na vysoké škole při studiu ergoterapie a už prý tehdy bylo jasné, že spolu něco podniknou. Pár let pracovaly v neziskových organizacích, a když jim na mateřské chyběly tvořivé a krásné hračky, začaly je dovážet z Francie, v roce 2010 založily internetový obchod a dnes už mají dvě pobočky ve Školské a Růžové v centru Prahy.

Kromě obchodu s kvalitními hračkami je Hračkotéka zároveň sociálním podnikem, ve kterém zaměstnávají deset lidí se zdravotním postižením, kteří se o celý chod obchodu starají – od faktur, balení hraček až po úklid.

Právě svůj první kamenný obchod rozjely díky evropskému fondu v roce 2013, zaměstnaly deset lidí a dnes, o pět let později, mají stejný počet zaměstnanců, ale jsou zcela soběstačné.

„Kromě toho, že každou hračku samy vyzkoušíme a chceme, aby rozvíjela tvořivost a přirozený vývoj dětí, často radíme samotným rodičům postižených dětí a pomáháme jim s výběrem hračky pro konkrétní dítě,“ říká Jana, která se stejně jako Bára musela jako sociální terapeutka naučit vše, co podnikání obnáší.

Zatímco v prodejně ve Školské najdete designové hračky z přírodních materiálů z celého světa, v PopUp Storu v Růžové si zase koupíte výhradně ty české.