Hlavní evropské burzy odstartovaly pondělní obchodování v červených číslech. Ceny akcií prudce klesají kvůli hrozbě ruské invaze na Ukrajinu, ke které by podle Spojených států mohlo dojít v těchto dnech.
Panevropský index STOXX 600 odepisuje krátce po poledni přes 2,5 procenta a Evropa svým akciovým výprodejem navazuje na Asii, kde vidina evropského vojenského konfliktu taktéž mává trhy. Západní země nevzdávají snahu o diplomatické řešení situace, Moskva opakovaně odmítla, že by se chystala sousední Ukrajinu napadnout.
U ukrajinských hranic se mezitím shromáždilo přes sto tisíc ruských vojáků. V neděli jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jeho americký protějšek Joe Biden a v pondělí míří do Kyjeva německý kancléř Olaf Scholz, kterého pak v úterý čeká i jednání v Moskvě.
Napětí však eskaluje: západní státy stahují z Ukrajiny své diplomaty a aerolinky ruší dopravní spojení se zemí. Řada zemí včetně Česka varovala před cestami na Ukrajinu a vyzvala své občany k opuštění země. Spojené státy v pátek varovaly, že ruská invaze může přijít každým dnem.
Napětí drtí také evropské burzy – během pondělního dopoledne jsou hlavní indexy v několikaprocentním minusu. Francouzský CAC 40, německý DAX nebo ruský MOEX odepisují před polednem přes tři procenta a denní ztráta dalšího ruského indexu RTS, na nějž hledí hlavně zahraniční investoři na moskevské burze, se už vyšplhala na více než 4,5 procenta.
Z hlavních evropských burz je na tom „nejlépe“ Londýn, kde je index FTSE 100 zatím v minusu necelé dvě procenta.
Klesají především akcie firem z odvětví cestovního ruchu, dále banky nebo automobilky. Hlavní evropský index STOXX 600, pokrývající zhruba devadesát procent kapitalizace evropských burz, se nyní pohybuje na nejnižší úrovni za poslední tři týdny.
„Když už se zdálo, že odeznívá covidová bouře, začíná teď investory znervózňovat hrozba sílícího očekávání ruské invaze,“ uvedla Susannah Streeterová, hlavní analytička společnosti Hargreaves Lansdown. „Dvojí trable v podobě hrozícího konfliktu a silného růstu cen ropy zřejmě povedou k prudkému poklesu důvěry mezi investory,“ dodala.
Stejná situace panuje i na asijských trzích. Tokijský index Nikkei 225 zřejmě pondělí zakončí více než dvouprocentním minusem a ztráty burz v Číně a Hongkongu se pohybují kolem jednoho procenta.
Volné peníze investorů se nyní přesouvají do takzvaných bezpečných přístavů, jako je zlato či státní dluhopisy. Díky tomu v pondělí posiluje například americký dolar.
Na krizi reagují i ceny ropy, které se momentálně pohybují u sedmiletých maxim. Rusko patří k jejím největším světovým exportérům a invaze na Ukrajinu by přiměla západní země k uvalení ekonomických sankcí, které by vývoz nejspíš zkomplikovaly.
Ruská agrese by rovněž mohla znamenat přerušení dalších energetických dodávek do Evropy. „Bylo by velmi obtížné se s tím vypořádat a mohlo by to způsobit skutečný nedostatek energie. Evropa je v energetické krizi už teď,“ připomenul Jason Bordoff, šéf Centra pro globální energetickou politiku na newyorské Kolumbijské univerzitě.
V minulých letech se prohloubila například závislost Evropy na dovozu zemního plynu z Ruska. Podle amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA byla Evropa v roce 2020 na ruském plynu závislá z osmdesáti procent, zatímco v roce 2010 „pouze“ z pětašedesáti.
Před dalšími komplikacemi souvisejícími s případnými sankcemi pak varují evropské banky, které napůjčovaly Rusům značné množství peněz. Bankéři oslovení agenturou Reuters označili hrozbu odstřižení země z mezinárodního platebního systému za „atomovou bombu“, jelikož by to mohlo bránit splácení dluhů.
Jen italským a francouzským bankám dluží subjekty v Rusku na 25 miliard dolarů, u rakouských bank je to 17,5 miliardy.