Mezi technologickými giganty oficiálně odstartovaly závody ve zbrojení na poli umělé inteligence. Po enormním úspěchu ChatGPT, kterému notně pomohly miliardy dolarů a cloudová řešení Microsoftu, přispěchal se svým chatbotem i Google, když v pondělí představil prakticky stejnou službu Bard.
Mezitím je však Microsoft už o krok dál: vylepšenou technologii ChatGPT nově integroval do svého vyhledávače Bing a prohlížeče Edge.
„Závod začíná dnes,“ prohlásil šéf Microsoftu Satya Nadella, když novinku oznamoval, a následně nastínil, jak se díky umělé inteligenci v příštích letech promění procházení webu a vyhledávání informací online.
Kdo už si zkusil „pokecat“ s ChatGPT, ten ví, že služba umí relativně rozumně odpovědět na téměř jakoukoli otázku. Představte si, že by stejným způsobem fungoval internetový vyhledávač – napíšete dotaz a místo nekonečného množství webových stránek dostanete jednu definitivní odpověď. Když zajistíte, aby byly odpovědi stejně spolehlivé jako výsledky vyhledávání, máte v rukou hrozbu, jaké Google nečelil dlouhé roky.
Z tohoto důvodu se v některých kruzích začalo ChatGPT přezdívat „zabiják Googlu“. V polovině ledna navíc pronikly na veřejnost informace, že největší vyhledávač vyhlásil kvůli schopnostem chatbota poplach. Google není na poli umělé inteligence žádným nováčkem, nicméně raketový nárůst popularity ChatGPT spustil ve firmě diskuze, zda náhodou neprováhala obrovskou příležitost.
Má totiž k dispozici systém LaMDA (Language Model for Dialogue Applications), což je v podstatě totéž, co ChatGPT – jazykový model poháněný umělou inteligencí fungující formou dialogu. Není však přístupný veřejnosti, což zástupci Googlu ještě před pár týdny obhajovali tvrzením, že podobnou technologii nelze uspěchat a nejdřív je potřeba odladit rizika. Například, že by jazykový model generoval nenávistný obsah.
V pondělí 6. února však společnost slavnostně představila službu Bard, nabízející „světové poznání v plné šíři“ na poli konverzačního rozhraní. CEO Sundar Pichai doplnil, že Bard „čerpá informace z webu, aby poskytl čerstvé, vysoce kvalitní odpovědi“, čímž naznačil, že by mohl být schopen odpovídat i na otázky o nedávných událostech. Právě tohle ChatGPT neumí, protože jeho znalosti zatím končí rokem 2021.
Na úterý byla pak už od minulého týdne naplánovaná velká tisková konference Microsoftu. Technologický server The Verge si všiml, že firma akci oficiálně oznámila pouhých pár minut poté, co Google představil svého chatbotového rivala. Spekulace, že přichází integrace ChatGPT a Bingu, se rozjely prakticky okamžitě.
Server The Information už začátkem ledna napsal, že Microsoft chce technologii využít k prezentaci výsledků vyhledávání v Bingu v naději, že tak přetáhne některé uživatele Googlu. A zvěsti se potvrdily.
„Je to nový den pro vyhledávání, nové paradigma pro vyhledávání, přicházejí zásadní inovace,“ slibuje Satya Nadella. Na úterní prezentaci mluvil o umělé inteligenci jako o novém „kopilotovi“ při internetovém vyhledávání.
V praxi prošel vyhledávač prošel velkým updatem, umožňujícím chat s uživateli za účelem zpřesnění a doplnění výsledků vyhledávání. Nový model je zatím dostupný pro stolní počítače v testovacím režimu, kde je možné zadat omezené množství doplňujících dotazů. V příštích týdnech jej chce Microsoft zpřístupnit i na mobilních zařízeních.
Někteří analytici už dříve označovali ChatGPT za existenční hrozbu pro Google a novinky z Microsoftu je v tomto pohledu nejspíš utvrdí. Ostatně Google je natolik závislý na příjmech z reklamy u vyhledávání, že lze existenční hrozbou označit cokoli, co podkopává jeho pozici dominantního vyhledávače. V roce 2021 měla jeho mateřská společnost Alphabet obrat 258 miliard dolarů – a z toho 209 miliard tvořily tržby z online reklamy.
V době ekonomického útlumu a hrozící recese, kdy je technologický sektor nucen po tučných letech masivně propouštět, vypadá pro Alphabet perspektiva poklesu příjmů z core byznysu poměrně hrozivě. Matka Googlu navíc momentálně čelí žalobě ministerstva spravedlnosti USA a osmi amerických států, které ji nařkli z ilegální monopolizace trhu s online reklamou.
Přesto mnoho investorů vnímá umělou inteligenci jako výhru pro všechny velké technologické hráče. Akcie Microsoftu zakončily úterní obchodování se ziskem 4,2 procenta, akcie Alphabetu posílily o 4,6 procenta. Další chytrý chatbot je pak na cestě z Číny: technologická společnost Baidu oznámila, že v březnu dokončí interní testování své verze ChatGPT, kterou nazvala Ernie Bot.