Už dávno víc než jen značka mobilních telefonů. Huawei budí v posledních letech velké emoce – technologický gigant se snaží strategicky posilovat svou pozici v Evropě a Severní Americe, jenže jako lídr v oblasti budování nové 5G sítě sbírá jeden šrám za druhým.
V květnu loňského roku podepsal Donald Trump exekutivní nařízení, které dává federální vládě právo zakázat americkým firmám obchodovat s technologickými společnostmi, jež mohou představovat národní bezpečnostní riziko. Jinými slovy se však jednalo o stopku primárně pro Huawei, jehož zařízení mimochodem, vyjma Amazonu či eBaye, ve Spojených státech prakticky nejsou k dostání.
S bezpečnostním rizikem, respektive údajnou špionáží, na mysli pak loni čínskou společnost od svých služeb odřízl Google. „Není pochyb o tom, že některé praktiky Huaweie nejsou v souvislosti s národní bezpečností přijatelné,“ pronesl před pár týdny bývalý CEO Googlu Eric Schmidt. Jisté informace z amerických routerů Huaweie totiž skončily u čínského státního aparátu.
Od Trumpova exekutivního nařízení se to každopádně s čínskou firmou táhne napříč (nejen) západní polokoulí. Minulý týden byl Huawei vyloučen ze hry největším italským telekomunikačním hráčem Telecom Italia, který při výstavbě 5G infrastruktury v domovské Itálii (ale i v Brazíli, kde operuje též) do tendru pustí Cisco, Ericsson či Nokii.
V době, kdy vznikají tyto řádky, byla navrch potvrzena zpráva, že účast Huaweie v rámci budování 5G sítě zakáže i Spojené království, konkrétně do roku 2027. Zároveň dnes stihl bývalý šéf BP a ostřílený byznysmen lord John Browne skončit v roli předsedy představenstva britské pobočky čínského obra.
V českém 5G podhoubí Huawei každopádně vyloučen není – naopak zde do velké míry využívá svou „soft power“, vlastní celé Číně. Firma v rámci místního zastoupení plánuje zřídit funkci vedoucího kybernetické bezpečnosti, což má být jakýsi styčný důstojník pro jednání s místními úřady. Huawei zde také provozuje propagační web 5GvCesku.cz a nechal si zaplatit studii dokládající zvýšené náklady, které by České republice při jeho vyřazení z budování 5G sítě vznikly.
Z druhé strany, tedy o možných rizicicích, už před dvěma lety informoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který explicitně tvrdí, že „software i hardware společností Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou“.
„Čínské zákony vyžadují od soukromých společností působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ tvrdil onehdá dnes již odvolaný ředitel NÚKIB Dušan Navrátil, což v zásadě koreluje s americkou či britskou argumentací. Vedení Huaweie veškerá nařčení tohoto typu dlouhodobě popírá.
Bezpečnostními otázkami se ve své aktuální červnové zprávě zabývá také Prague Security Studies Institute (PSSI), odkazující i k estonského případu odmítnutí Huaweie. „Menší státy představují pro Čínu snadnější cíl k vybudování závislosti a pozdějšímu vyvíjení tlaku. A právě obavy z možného zneužití čínských technologií k politickým cílům vedly estonské úřady k vyloučení Huaweie z výstavby tamních sítí,“ uvádí se ve zprávě, jejíž jazyk je každopádně oproti NÚKIB střídmější a celkové vyznění spíše odpovídá doporučení postupovat obezřetně.
K lepší komunikaci stran 5G nabádá i Poslanecká sněmovna, jejíž technologický podvýbor v dokumentu z 9. června „vyzývá příslušné úřady, především pak MPO, ČTÚ a NÚKIB, aby byly výrazně otevřenější v oblasti zabezpečení sítí 5G směrem k odborné veřejnosti a zainteresovaným stranám, především pak k operátorům a dodavatelům technologií“.
Mezitím nicméně dosáhla společnost Huawei (v lokálním kontextu) významného partnerství se Seznamem. Česká internetová jednička se díky tomu dostane do pozice, kdy v telefonech Huawei „nahradí“ služby nespolupracujícího Googlu a vyhledávání Seznamu bude stejně jako jeho zpravodajství či další aplikace už předinstalovanou součástí nových zařízení.
„Mobilní zařízení Huaweie tvoří v České republice velkou část trhu. Jsme rádi, že se nám podařilo uzavřít vzájemnou spolupráci, která nám pomůže oslovit další uživatele s produkty Seznamu,“ komentoval spolupráci v tiskové zprávě Matěj Hušek, ředitel divize Homepage a obsahových služeb českého internetového obra.
Spolupráci spíše netřeba číst jako významný posun v otázce Česko, Huawei a 5G – o té se rozhoduje o několik pater výše. Jde však o drobné, možná i reputační, vítězství pro Huawei, zatímco Seznam se nepochybně těší z toho, že může ukousnout kousek trhu, jemuž dominuje Google. O něco podobného se ostatně pokoušel už ve spolupráci s jihokorejským Samsungem.
Celkový obrázek doplňují pololetní tržby Huaweie, jejichž růst oproti prvnímu pololetí loňského roku zvolnil z 23 na 13 procent, aby se uvelebily ve výši zhruba 64 miliard dolarů.