Čínský výrobce elektroniky Huawei směle kráčí za svým cílem získat post světové jedničky v prodeji smartphonů. V úterý v Paříži představil novou řadu telefonů P30 s nejvýkonnějším fotoaparátem, jaký kdy chytré telefony měly. Má čtyři objektivy a do kapsy s přehledem strčí i kompaktní foťáky.
„Vyvinuli jsme technologii, která dělá fotografování daleko lepším,“ chlubil se CEO Huawei Consumer Business Group Richard Yu při oficiálním představení před více než tisícovkou lidí.
Huawei chce navázat na úspěšnou sérii P20 z loňského roku, které se prodalo 16 milionů kusů. Nová řada P30 má ambice tento výsledek překonat a pomoci zvednout letošní prodeje Huaweie na plánovaných čtvrt miliardy kusů smartphonů.
Firmou od konce minulého roku zmítá nařčení ze špionáže pro Peking (za bezpečnostní hrozbu ji společně s další čínskou firmou ZTE označil i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost). Huawei to připisuje hlavně konkurenčnímu boji ze strany USA, kde chce na trhu prorazit zejména s chytrými telefony střední a vyšší třídy. Zdá se, že zákazníky současné spory vůbec nezajímají, tržní podíl firmy i nadále roste, a dohání tak dva největší rivaly, Apple a Samsung.
Prodeje Huaweie loni vzrostly o 30 procent. U zákazníků sklidil úspěch nejnadupanější Android světa v podobě Huaweie Mate 20, kterého se od listopadového uvedení prodalo 10 milionů kusů. Nové telefony P30 mají svými parametry i cenou vyzvat zejména novou řadu Samsung Galaxy S10, představenou před pár týdny.
Co tedy nabízí řada „třicítek“? Vlajková loď této série P30 Pro nabízí 6,47palcový full HD OLED displej, který je jen minimálně vykrojený kvůli přední selfie kameře. V útrobách telefonu běží operační systém Android 9.1 s nadstavbou EMUI 9.1. Hladký chod telefonu zajišťuje stejně jako u Mate 20 procesor Kirin 980 s 8GB RAM pamětí a úložištěm 128 GB až 512 GB, které se dá pomocí paměťové karty rozšířit.
Telefon pohání 4200mAh baterie, která by měla při plném využívání vydržet 11,1 hodiny, a o 11 procent tak překonat nový Samsung Galaxy S10. Samozřejmé je ultrarychlé nabíjení s výkonem až 40 wattů skrz port USB-C, při kterém vám procenta nabití doslova rostou před očima. Model P30 Pro disponuje i reverzním nabíjením další elektroniky o výkonu 15 wattů.
Telefon zahrnuje čtečku otisků prstů přímo v displeji, který zároveň slouží jako reproduktor. Fanoušky klasických drátových sluchátek zřejmě nepotěší absence 3,5mm jacku, který najdete pouze u základní verze P30. Pro další verze má místo toho infračervený senzor pro ovládání elektroniky.
To vše je ale ve stínu hlavního taháku, kterým je fotoaparát Leica se čtyřmi čočkami na zadní straně v semaforovém rozmístění.
Hlavní, 40megapixelový senzor je oproti svému předchůdci vybavený optickou stabilizací a lepší světelností f/1,6. Huawei jej nazývá SuperSpectrum a díky nové technologii RYYB (red-yellow-yellow-blue) filtry propustí na čočku až o 40 procent více světla oproti předchozí technologii RGBG, což se hodí zejména u nočního focení.
Druhý objektiv v pořadí je 20Mpx širokoúhlý senzor se světelností f/2,2. Telefon se pyšní 5x optickým zoomem, 10x hybridním zoomem a 50x digitálním zoomem, což zajišťuje třetí, 8MPx teleobjektiv se světelností f/3,4. Tento objektiv je důležitý i pro duální nahrávání 4K videa, kdy se zároveň nahrává přiblížené i oddálené video pro potřeby následného tvoření klipů.
Hrátky s hloubkou ostrosti a rozšířenou realitou nakonec s pomocí umělé inteligence zajistí čtvrtý 3D ToF (time-of-flight) senzor umístěný pod LED bleskem.
Citlivost na světlo vyjádřená v ISO dosahuje neuvěřitelných 409 600, při jejichž plném využití nejsou snímky překvapivě ani tak zrnité.
Huawei P30 Pro je v Česku k dostání ve dvou variantách, které se v obchodech objeví už ve středu. Verze s 6GB RAM a 128GB interní pamětí stojí 22 499 korun, za 8GB RAM a 256GB úložiště zaplatíte 24 999 korun včetně DPH.
Svět mobilního fotografování se s „třicítkou“ posunul o pořádný kus dál. Už teď je zbytečné nosit s sebou všude kompaktní fotoaparát a uvidíme, kdy dojde i na profesionální zrcadlovky. V tomto ohledu ale stále velkou bariérou zůstává tloušťka, a hlavně křehkost pohyblivých částí optiky.