Hypoteční trh se vrací do stavu před covidovou pandemií. Růst úrokových sazeb zrychlil, kvůli čemuž objemy poskytnutých úvěrů na bydlení, které v první polovině letošního roku trhaly rekordy, ještě více zeslábly.
Největší tuzemské banky v září sjednaly 9602 hypoték za více než 30,5 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím v uplynulých letech je to stále suverénně nejvíce – například loni v září poskytly 22,052 miliardy.
Nicméně letos byly v tomto směru slabší pouze leden (24,9 miliardy) a únor (29,9 miliardy), měsíce, které dlouhodobě patří mezi ty, kdy si lidé půjčují na koupi bytu či domu nejméně. Odpověď, proč se tak po více než roce enormního zájmu o hypotéky děje, nabízí pohled na rostoucí úroky.
Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, mapujícího dění u nejvýznamnějších českých bank, stoupla v září průměrná úroková sazba oproti srpnu o jedenáct bazických bodů na 2,43 procenta p. a. Její růst, dokonce ještě rychlejší, navíc odborníci očekávají i v nadcházejících týdnech.
„Rovněž v září pokračoval trend růstu průměrných úrokových sazeb. Je pouze otázkou, jak rychle se přiblíží k hranici tří procent,“ komentuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
„S ohledem na to, že dnes nabídkové sazby jednotlivých bank tuto hodnotu dávno překročily a dnes se už blíží k hranici čtyř procent a Fincentrum Hypoindex reaguje se zpožděním dva až tři měsíce, je jasné, že i průměrná sazba poskytnutých hypoték bude brzy tyto hodnoty atakovat,“ dodává Sýkora.
K takovému vývoji částečně přispěla i skutečnost, že Česká národní banka koncem září razantně zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.
„Hypoteční sazby se ale nemusí vyvíjet v tandemu se sazbami centrální banky, jelikož reagují především na tržní úrokové sazby delších splatností. V nich se promítá řada faktorů, nejen očekávaný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamiku obdobných úrokových sazeb v zahraničí,“ podotýká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
„Zmíněné tržní úrokové sazby delších splatností v posledních týdnech však začaly opět rychleji stoupat, přiblížily se již své úrovni z konce roku 2018, nebo ji dokonce překonaly, a jsou tak nejvyšší za posledních deset let,“ doplňuje.
Během úvodních tří čtvrtletí letošního roku si Češi došli do finančních institucí pro hypoteční úvěry v celkové výši 323,35 miliardy korun. To oproti loňskému rekordnímu roku, kdy se objemy od ledna do září vyšplhaly na 173,37 miliardy, představuje nárůst o téměř devadesát procent.
„Očekávám, že psychologickou hranicí, která ochlazení hypoteční poptávky spustí naplno, bude úroková sazba kolem čtyř procent,“ míní Jan Řezanka, poradce hypotečního tržiště Zaloto.