Vždycky je lepší být bohatý a zdravý nežli chudý a nemocný. Ještě lepší je pak oslavit jako dolarový miliardář sté narozeniny, což je ovšem daleko méně pravděpodobné, než že vyhrajete v loterii. Pokud se nejmenujete Robert Kuok.

Když v nějaké kolonce najdete pouhé tři lidi na planetě, říká to o její výjimečnosti dost. Proto by dnešní narozeninová oslava měla být důstojná a pompézní zároveň.

Nejbohatší muž Malajsie se 6. října 2023 dožívá stovky a tím pádem vstupuje do naprosto elitního klubu, který – proč si to nepřiznat – téměř jistě nikdo ze čtenářů tohoto textu ani jeho autor nerozšíří.

Robert Kuok má podle odhadu Forbesu majetek ve výši zhruba 11,8 miliardy dolarů, podle letošního žebříčku tak byl 146. nejbohatším člověkem planety. A teď ta stovka.

Dalšími žijícími stoletými dolarovými miliardáři už jsou jen americký pojišťovací magnát George Joseph (102 let) a jeho krajan, obchodník a filantrop David Murdock (100). Oni a Robert Kuok.

Toť vše. Nikdo jiný. Takhle výlučná společnost to je.

Zatímco obecně se vyššího věku dožívají ženy, tady se potvrzuje, že rozvržení největších majetků zatím stále hraje ve prospěch mužů. Ale určitá pestrost tu přece jen je: ke dvěma občanům Spojených států se přidává zástupce Asie.

Malajsie je často přehlížená, ovšem nádherná země, která se rozkládá částečně na pevnině na jih od Thajska a částečně na severní třetině obřího ostrova Borneo. Ať už poletíte nad kterýmkoli z malajsijských sultanátů, kromě bujné zeleně uvidíte hodně často i úhledné plantáže.

Z nich pochází i majetek nejbohatšího člověka země.

Kuokovi se přezdívá Cukrový král Asie, ovšem cukrem jeho zemědělská říše nekončí. Klíčovým zdrojem jeho příjmů je podíl ve firmě Wilmar International, největším světovém obchodníkovi s palmovým olejem (a monotónní, nekonečné palmové plantáže jsou při letu nad Malajsií až děsivé).

„Jsou to všechno jen fámy. Jsme spíš malí obchodníci,“ pronesl Kuok při jedné ze vzácných příležitostí, kdy ho šlo citovat. Jinak se nejbohatší člověk Malajsie médií až asepticky straní.

Přitom s jeho dílem jste se mohli setkat osobně – a nejde jen o olej prskající na pánvi. Ti, co si potrpí na příjemný nocleh, znají síť hotelů Shangri-La. Tu v Singapuru zakládal právě Kuok a je perlou nemovitostní a hospitality divize.

Vyloženě fantaskně pak zní jiný příběh. Když prestižní hongkongský list South China Morning Post sestavil výběr nejluxusnějších jachet asijských superboháčů, na prvním místě se ocitla plovoucí pevnost jménem History Supreme. Cenovka? 4,8 miliardy dolarů!

Tato zcela výstřední záležitost má být pokryta vrstvami zlata a platiny a na její palubě se kromě heliportů, četných kinosálů a bazénů nachází také jeden z největších diamantů světa a opravdová kost z tyranosaura rexe – aby toho nebylo málo, tak vložená do zdi z meteoritu.

Zní to jako sci-fi, ostatně se přesně neví, kde tenhle zázrak kotví, na vodě ho také nikdo neviděl. Nicméně když je řeč o majiteli, uvádí se ve shodě: Robert Kuok.

Nejbohatší muž Malajsie si ovšem pečlivě hlídá jak soukromí, tak odkaz. Svůj příběh odvyprávěl tak, jak chtěl, ve svých memoárech vydaných v roce 2018. Píše v nich, jak s rýží, moukou a cukrem začal obchodovat v šestadvaceti letech. A podněcuje své následovníky k odvaze.

„Pokud jste ohledně vašeho byznysu optimističtí, měli byste se do toho pustit, i když jsou tam rizika,“ uvádí. „Každé podnikání je nebezpečné. Pokud pokaždé odejdete, protože si na něco netroufáte nebo něco ještě neumíte, navždy zůstanete chudí.“

Na jiném místě svých pamětí je pak ještě přesnější – a ještě upřímnější: „Na každého velmi úspěšného byznysmena najdete minimálně deset tisíc sluncem vybělených koster těch, kteří neuspěli. Možná je to smutný komentář o kapitalismu, ale pokud nechcete žít v nepotismu, v opravdovém kapitalismu to takhle chodí.“

Tak promluvil kapitalista, který právě oslavil stovku.