Apple, American Express, Bank of America i Coca-Cola. To jsou čtyři největší investice Warrena Buffetta. Jak si světoznámý investor vybírá firmy?

Warren Buffett je pravděpodobně nejznámějším investorem naší doby. Ve věku čtyřiadevadesáti let je stále energický a aktivní. Jak investičně, tak společensky. K veřejnosti se obrací na pravidelném setkání akcionářů jeho společnosti Berkshire Hathaway, ale také při různých formálních i neformálních příležitostech.

Je inspirací pro mnoho drobných investorů. Proslavil se především svým hodnotovým přístupem k investování, protože se na firmy dívá z pohledu hodnoty, kterou přinášejí zákazníkům. Sleduje tak dlouhodobý výnos.

Často jde i proti tržnímu konsenzu, ale jeho sázky vycházejí. I proto Berkshire Hathaway spravuje aktiva v hodnotě více než 1,1 bilionu dolarů a osobní majetek Warrena Buffetta se odhaduje na 150 miliard dolarů.

V následujícím článku se podíváme na nejnovější posuny v Buffettově portfoliu prostřednictvím jeho společnosti Berkshire Hathaway. Nejde však o komplexní výčet investic. Sledujeme pouze ty nejdůležitější. Ty však mohou naznačit, jak Buffett přemýšlí a jedná.

Buffett v loňském roce provedl několik zajímavých změn. Šlo například o prodej části akcií Applu či snížení podílu v Bank of America.

info Zdroj Forbes SK


Věštec z Omahy, jak někteří Buffettovi přezdívají, byl dlouhodobě odpůrcem digitálních technologií. „Investuji pouze do toho, čemu rozumím,“ tvrdil dlouho na adresu svého odmítavého přístupu k moderním technologiím. Apple však v určitém momentu vzal na milost.

Svou první investici do této společnosti uskutečnil v roce 2016. Tehdy koupil akcie v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů. Vysvětlil, že ho přesvědčila především loajalita zákazníků a síla značky, stejně tak i robustní ekosystém produktů a služeb.

K dalším akvizicím došlo v letech 2017 a 2018. V době největší expozice vlastnil ve firmě Apple podíl až 5,8 procenta.

Aktuálně však dochází k vybírání zisků. Ve druhém čtvrtletí loňského roku prodal Buffett zhruba polovinu podílů v Applu za přibližně sedmdesát šest miliard dolarů. K dalšímu prodeji došlo ve třetím čtvrtletí, čímž investor snížil svůj podíl celkem o šedesát sedm procent. Stále má však ve společnosti Apple zainvestováno zhruba pětadvacet miliard dolarů.

Buffett dosud nevysvětlil, co ho k prodeji vedlo. Objevují se pouze dohady. Jednou z možností je obava z vyšších daní. Na každoročním setkání akcionářů totiž Buffett naznačil, že se obává zvýšení daně z příjmu. Po zvolení Donalda Trumpa se však toto riziko rozplynulo. Nevypadá to, že by nový prezident chtěl zvyšovat daň ze zisku.

Dalším důvodem prodeje mohou být také obavy z vysoké valuace akcií společnosti Apple. Ukazatel P/E, tedy poměr mezi cenou akcie a čistým ziskem na jednu akcii, aktuálně dosahuje hodnoty třicet sedm, což je nejvíce od roku 2007 a více než průměr indexu S&P 500, jenž se pohybuje na úrovni dvacet osm.

Buffett to jako hodnotový investor může považovat za červenou linii.

Dalším loňským prodejem jsou akcie Bank of America. Jde o druhou největší investici společnosti Berkshire. Firma poprvé koupila její cenné papíry v roce 2011. Využila tehdy příznivé ceny po finanční krizi. Počáteční investice činila pět miliard dolarů.

Za rozhodnutím stála Buffettova důvěra ve vedení Bank of America a přesvědčení o jejím rychlém zotavení z nejistoty. V roce 2017 využil investor opci na nákup dalších sedmi set milionů akcií v hodnotě dalších 4,9 miliardy dolarů, čímž se stal největším investorem v Bank of America.

Loňský rok však přinesl obrat i zde. Buffett od července do října prodal akcie v hodnotě více než deset miliard dolarů, čímž svůj podíl snížil z třinácti na deset procent. Ani zde nejsou přesné důvody známy. Prodej může souviset s diverzifikací portfolia nebo realizací zisků.

Podle agentury Reuters někteří investoři považují Buffettův krok za známku pochybností o americké ekonomice, zejména kvůli zvýšené inflaci a vyšším úrokovým sazbám. Jiní interpretují jeho prodeje jako projev nižší důvěry v akciový trh, který se podle některých jeho vyjádření „chová jako kasino“.

Hodně o tom, jak Buffett vnímá aktuální situaci na finančním trhu, napovídá také objem hotovosti, kterou drží. Prodejem akciových pozic totiž získal obrovskou sumu. Aktuálně má hotovost na úrovni 325 miliard dolarů.

Buffett tak disponuje „střelivem“ pro své budoucí akvizice. Podíl hotovosti na celkových aktivech jeho firmy dosahuje pětadvaceti procent, což je hodně nejen ve srovnání s jinými investičními společnostmi, ale i na poměry Berkshire. Dlouhodobý průměr společnosti se pohybuje na úrovni patnácti procent.

Pizzu jedí všichni

Buffett loni nejen prodával, ale také nakupoval. Investoval například 550 milionů dolarů do největší americké sítě pizzerií Domino’s Pizza. Firma zakládá svůj byznys na efektivním modelu rozvozu. Její druhou silnou stránkou je hodnota značky. „Silná značka má velký potenciál,“ tvrdí Buffett.

„Buffettovo rozhodnutí investovat do společnosti nepovažuji za překvapivé vzhledem k tomu, že Domino’s má transparentní byznys model s vysokou kvalitou za rozumnou cenu,“ uvedla pro americký Forbes skupina GuruFocus.

Další loňskou Buffettovou investicí je satelitní rozhlasová stanice Sirius XM. Loni do ní vložil 107 milionů dolarů. Firma přitom v současné podobě funguje teprve od září. Do té doby byla součástí mediální společnosti Liberty Media, ve které Buffett vlastní akcie už od roku 2016. Aktuálně tak investor disponuje pětatřiceti procenty akcií Sirius XM v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.

Buffett jde i zde tak trochu proti proudu. Cenné papíry společnosti se od září propadly o dvacet procent. Věštec z Omahy zvýšení podílu zatím nekomentoval, ale analytici se shodují, že to zapadá do jeho investičního profilu.

Akcie se prodávají za slušnou valuaci – jen přibližně za 8,3násobek zisku, což je pro hodnotové investory atraktivní příležitost. Zákazníci firmy jsou loajální a rádio generuje většinu svých příjmů z předplatného. Jejími konkurenty jsou platformy jako Spotify a Apple Music.

Zvýšení podílu proběhlo minulý rok také u společnosti Occidental Petroleum. Ke konci loňského roku Buffett dokoupil její akcie za přibližně 409 milionů dolarů, čímž jeho celková expozice vzrostla na dvanáct miliard dolarů. Berkshire nyní vlastní přibližně osmadvacet procent cenných papírů podniku, Buffett ale uvedl, že nemá v plánu získat většinový podíl.

Occidental je jedním z největších producentů ropy ve Spojených státech. Firma působí v Permské pánvi, která je nejlevnějším zdrojem ropy a zemního plynu v zemi. V současnosti však trpí nízkými cenami surovin, což snižuje ceny akcií. Od dubna do prosince akcie firmy poklesly o pětatřicet procent. Po oznámení Buffettova nákupu vzrostly o dvanáct procent.

Kromě podhodnocené ceny investora lákají také solidní dividendy. Ročně společnosti přinesou 232 milionů dolarů. Dividenda obecně jsou pro Buffetta velkým magnetem. Již zmíněná Bank of America mu tímto způsobem ročně generuje 797 milionů dolarů.

Dalším velkým přispěvatelem do rozpočtu je Coca-Cola, jejíž akcie vlastní Berkshire už od roku 1988 a na dividendách ročně vydělá 776 milionů dolarů. Výrobce nápojů je přitom Buffettovou srdeční záležitostí. V minulosti už několikrát vyjádřil svou náklonnost k této značce.

„Jsem z jedné čtvrtiny Coca-Cola,“ žertoval v roce 2015 v rozhovoru pro časopis Fortune, čímž chtěl poukázat na to, že tento nápoj tvoří přibližně pětadvacet procent jeho denního kalorického příjmu. V roce 2017 souhlasil s použitím své podobizny na produktech Cherry Coke v Číně, čímž zdůraznil svůj vztah ke značce.

Ve svém dopise akcionářům z roku 2024 uvedl, že společnosti jako Coca-Cola a American Express jsou „nadčasové esence našeho světa“ a že Berkshire Hathaway není velkým fanouškem nováčků, což naznačuje jeho preferenci pro dlouhodobě ověřené podniky.

Dividendy Buffetta lákají i u American Express. V roce 1964 koupil akcie této společnosti poté, co byla jedna z firem, kterou tato úvěrová instituce financovala, přistižena při podvodech se salátovým olejem. Strach na burze způsobil, že akcie American Express se propadly o více než padesát procent.

Buffett tehdy vycítil příležitost a budoucnost mu dala za pravdu. Když strach pominul, akcie se zotavily. Berkshire dodnes vlastní cenné papíry firmy v hodnotě více než třicet šest miliard dolarů. Za půl století z nich dosáhl výnosu v řádu desítek tisíc procent.

Také American Express pravidelně vyplácí dividendy a poskytuje Berkshire Hathaway stabilní výnosy. Buffett tuto investici vnímá jako sázku na změny spotřebitelského chování a rostoucí poptávku po digitálních platbách.

Velkou investicí Warrena Buffetta je také Chevron. Zapadá do jeho profilu investora zaměřeného na tradiční ekonomiku. Chevron je energetickou společností s mnoha podniky napříč celým produkčním řetězcem.

Zde je však třeba říci, že neváhá činit častá rozhodnutí. Na Buffettovy poměry jde o vzácný jev. Za posledních pět let s cennými papíry firmy podle webu stockcircle.com provedl až šestnáct nákupních nebo prodejních transakcí.

Zatímco například začátkem loňského roku se dvakrát zbavil akcií v hodnotě 310 milionů dolarů, koncem roku část z nich nakoupil zpět. Berkshire má tedy aktuálně ve firmě Chevron podíl 5,5 procenta.

Podle analytiků jde i zde o hodnotové investování, ačkoli počet nákupních a prodejních transakcí je vysoký. Důvodem je podle nich pohyb tržní ceny nad nebo pod oprávněnou hodnotou. Jedním z důvodů jsou výkyvy cen ropy, které ovlivňují akcie energetických společností, jako je Chevron. Pokud jsou nad jejich vnitřní hodnotou, Buffett je neváhá prodat a realizovat zisky.

Faktorem přetrvávajícího zájmu je pravděpodobně i zde atraktivní roční dividenda na úrovni 4,4 procenta.

Omylný věštec

Pohled na strukturu Buffettova portfolia naznačuje jeho pohled na svět akciových trhů. Jde o konzervativního investora, který však nemá problém jít proti proudu. Místo přílišné diverzifikace soustřeďuje své úsilí do několika velkých pozic. Investuje do firem se silnými základy. Využívá příležitosti, když jsou jejich cenné papíry podhodnocené.

Nemá problém prodat investici, o které není hluboce přesvědčen. Udělal to již několikrát, i když akcie, které prodal, poté ještě výrazně vzrostly. Buffett se řídí vlastním instinktem a nenechá se strhnout davem. Díky tomu, že se dlouhodobě drží své strategie a vzhledem k jeho vysokému věku, je považován za nejvlivnějšího investora světa.

To však neznamená, že Buffett je jasnovidec. I on prodělává. Po loňském prodeji akcií Applu tyto akcie dál rostly a od června do prosince se zvýšily o dvacet procent. Buffett tak mohl přijít až o patnáct miliard dolarů. Také při prodeji akcií Bank of America prodělal. Cenné papíry banky po prezidentských volbách vzrostly o deset procent, což ho mohlo připravit zhruba o deset miliard dolarů.

Z minulosti je známý i neúspěšný prodej podílů ve čtyřech největších amerických leteckých společnostech. Šlo o Delta Air Lines, American Airlines, Southwest Airlines a United Airlines. Akcie aerolinek tehdy kolabovaly po propadu letecké dopravy v důsledku pandemie.

Buffett vysvětloval, že z odvětví stáhl své peníze „i když s podstatnou ztrátou“. „Nebudeme financovat společnost, která podle našeho názoru bude peníze v budoucnosti pouze polykat,“ uvedl podle Reuters. Skutečnost mu však nedala za pravdu. Své cenné papíry prodal v tu nejhorší chvíli, tedy v době vypuknutí pandemie. Krátce poté se akcie obecně, včetně leteckého průmyslu, zotavily.

Navzdory chybám však Buffett vydělává. Pravděpodobně za tím stojí jeho zaměření na přidanou hodnotu, kterou jím vybrané firmy přinášejí, a také tvrdohlavost, s níž to dělá již šest desetiletí.