Ceny energií jsou v posledních měsících problémem mnoha firem. Pociťují je především majitelé a správci starších staveb, které kvůli stáří nespadají do kategorie šetrných budov. Rekonstrukce si zpravidla žádá vysoké výdaje, ale i odstávku provozu. S řešením přišel brněnský projekt Savee. Ten už dva roky dokazuje, že smart technologie nejsou výsadou pouze moderních staveb. Jeho tvůrci se zaměřili na retrofit – modernizování (nejen) osvětlení starších budov a areálů pomocí chytré bezdrátové technologie.
Ve starších objektech, jako jsou průmyslové a komerční prostory a zemědělské, multifunkční nebo sportovní areály, se na mnoha místech svítí přes den či noc zcela zbytečně, někdy až o osmdesát procent více oproti reálné potřebě. Tomu může výrazně pomoci technologie Savee, která se instaluje ke stávajícímu osvětlení a jež pomocí bezdrátových spínačů, senzorů, komunikační brány a řídicího softwaru ovládá celou síť.
Svícení i jeho intenzitu v jednotlivých místnostech, chodbách a dalších prostorech může správce budovy řídit manuálně nebo automaticky – na základě časového plánu a pohybu osob po areálu či budově, pomocí senzorů detekce přítomnosti pohybu nebo intenzity okolního osvětlení. Kromě primární úspory energie se prodlužuje i životnost svítidel. Systém šetří provozní či investiční finance, spotřebovanou elektrickou energii i lidskou práci.
Savee nyní v tuzemsku využívají firmy jako brněnské nákupní centrum Olympia, výrobní a logistická hala Fabory, open space kanceláře společnosti Heidelberg Cement Group Global IT, servis vozů BMW a Mini Cartec Brno, dětské herní centrum Bruno, nákupní centra Makro a další.
Projekt zaujal porotu evropské soutěže Green Product Awards 2022, kde vyhrál kategorii Building components, probojoval se do finále soutěže E.ON Energy Globe a v současnosti soutěží ve finále soutěže Chytrá města v kategorii Mezinárodní projekt. Po úspěchu v Česku chce nyní expandovat na evropský trh a hledá angažované investory a partnery, kteří jsou ochotni pomoci při škálování produktu, marketingu či obchodu.
Celý projekt detailně představuje Lubomír Kuča, CEO společnosti Nikatron, pod kterou technologie Savee vznikla.
Řídicí systémy a smart technologie jsou doménou spíše nových staveb. Jaký význam má využití chytré technologie pro starší budovy?
Savee je kompatibilní i s novými stavbami, ale právě u těch starších bývá největší problém s vysokými provozními náklady a jakýmikoli úpravami na stávajících elektroinstalacích. Zvláště náklady na energii i instalaci umíme pomocí Savee radikálně snížit. Průměrná úspora energie při využití systému Savee vychází na 34 procent. Investice se tak navrátí zhruba do dvou let.
Jaké parametry musí splňovat stávající osvětlení budovy, aby zde šla technologie využít?
Systém Savee je univerzální a jde jej využít na všech typech světel od libovolného výrobce. To platí i pro centrální řídicí software v lokální síti. Celý systém se řídí pomocí aplikace nezávislé na typu zařízení a operačním systému a umožňuje customizaci podle potřeb objektu. Kvůli bezpečnosti vstupují data přes server v lokální síti zákazníka pomocí šifrované komunikace na průmyslové frekvenci a celé řešení tak může fungovat odděleně od ostatních vnitrofiremních sítí a odstřiženo od internetu, aby se do systému nedostala třetí osoba. Je možné systém nastavit i pro vzdálený přístup, například v privátním cloudovém řešení.
Jak vypadá samotná instalace?
Spočívá v jednoduché instalaci hardwarové platformy v podobě chytrých krabiček – bezdrátových regulačních a spínacích prvků, které se instalují ke skupině světel nebo k jednotlivým svítidlům. Instalaci lze provést i přes noc nebo za provozu. Krabičky spolu komunikují pomocí komunikační brány a řídicího softwaru. Ten podle nastavení, aktuálních požadavků nebo údajů ze senzorů zapíná světelné okruhy, reguluje intenzitu svícení nebo zapíná a vypíná jednotlivá elektrická zařízení. Vytváří tak soubor řídicích IoT prvků ovladatelný pomocí šifrované komunikace v bezdrátové MESH síti.
Co může očekávat majitel starších objektů a areálů?
Primárně úsporu při velmi krátké návratnosti investice. Kontrolu nad osvětlením i v místech, kde není možné doplnit kabeláž či která jsou vzdálena stovky metrů od sebe. Nejde o klasickou bezdrátovou technologii typu wi-fi či Bluetooth, ale o robustní průmyslové řešení – IoT technologii, kterou lze následně rozšiřovat na další technologie a zařízení. Po dohodě rádi přijedeme k zájemcům na konkrétní místo a po prvotní konzultaci a obhlídce prostor navrhneme řešení „na míru“ včetně výpočtu návratnosti investice a časového harmonogramu.
Na realizacích se podílí i naše sesterská společnost Compactive, která zajišťuje komplexní služby v oblasti elektroinstalace či ICT a synergicky doplní nebo propojí předmětné systémy.
Jaké jsou vaše plány s rozvojem technologie Savee?
Příští rok se chystáme obchodně expandovat do okolních evropských států. Po technické stránce budeme postupně doplňovat produkt o další části, které vyplynuly z dosavadních zkušeností s instalací a nových požadavků našich zákazníků.
Všechno průběžně zveřejňujeme na našich webových stránkách nebo na sociálních sítích.