Indický podnikatel Gautam Adani přišel o titul nejbohatšího člověka v Asii. S odhadovaným majetkem za 83,7 miliardy dolarů, tedy zhruba 1,8 bilionu korun, jej v real-time žebříčku světových miliardářů časopisu Forbes předstihl krajan Mukeš Ambani, jehož odhadovaná hodnota majetku dosahuje 75,1 miliardy dolarů.
Adaniho obchodní impérium pociťuje dopady negativní zprávy analytiků, podle nichž je společnost Adani Group zapojena do účetních podvodů. Adani obvinění odmítá.
Šedesátiletý Adani se díky rychlému růstu hodnoty svých firem loni přechodně dostal na druhé místo na světě mezi nejbohatšími lidmi. Hodnota jeho majetku se na čas vyšplhala nad 125 miliard dolarů, čímž se Adani dostal i před zakladatele americké společnosti Amazon Jeffa Bezose. Ještě minulý měsíc byl třetím nejbohatším člověkem světa, zatímco teď je podle Forbesu patnáctý. Ambanimu patří deváté místo v žebříčku nejbohatších lidí světa.
Adanimu zasadila na začátku minulého týdne tvrdou ránu zpráva analytiků americké investiční společnosti Hindenburg Research, po které se hodnota Adaniho firem za dva dny snížila o více než 50 miliard dolarů. Výprodej akcií pokračoval i ve středu.
Prudký pokles hodnoty Adaniho majetku znamená pro tohoto podnikatele značné těžkosti. V úterý se mu ale podařilo zajistit si podporu investorů pro nabídku dalších akcií za 2,5 miliardy dolarů pro svou vlajkovou firmu Adani Enterprises. To pozorovatelé považují za vyjádření důvěry, uvedla agentura Reuters.
Gautam Adani nedokončil studia a začal se věnovat podnikání. Spolu s rodinou zbohatl především na těžbě uhlí, které hraje v indickém průmyslu dodnes klíčovou úlohu. Do podnikatelova impéria patří stavební a zemědělské firmy, přenos dat, média, obnovitelné zdroje energie i zbrojařské podniky. Nyní se Adani snaží své podniky stabilizovat a bránit svou pověst.
Přestože Adani obvinění vznesená ve zprávě analytiků odmítá, někteří věřitelé znervózněli. Agentura Bloomberg uvedla, že švýcarská banka Credit Suisse přestala přijímat dluhopisy vydané Adaniho podniky jako zástavu za půjčky poskytované své soukromé klientele.
Hindenburg Research patří k firmám, které spekulují na pokles cen akcií. Pokud si při tom ale pomáhají zveřejňováním kompromitujících informací, musejí svá tvrzení v případě soudních sporů doložit. Pokud to jejich lidé nedokážou a nevyvrátí podezření, že pokles ceny akcií vyvolali záměrně a za pomoci nepravdivých tvrzení, zpravidla je to pak stojí spousty peněz a riskují i vězení. Hindenburg uvedl, že si za svými tvrzeními ohledně Adaniho firem stojí.
Za zprávu analytiků se postavil například šéf velké investiční společnosti Pershing Square Bill Ackman. Označil ji za vysoce věrohodnou a z analytického hlediska velmi kvalitní. Indické regulační orgány chtějí zprávu využít při kontrole Adaniho firem, vyjasnit vznesená obvinění chtějí po Adanim i další, včetně jeho obchodních partnerů.