Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. V květnu to bylo o šestnáct procent, růst tak zrychlil již podvanácté za sebou. Nejvíce k tomu přispělo zdražování potravin. Inflace je nadále nejvyšší od prosince 1993. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Ceny potravin v červnu meziročně vzrostly o osmnáct procent. Zvyšují se také náklady na bydlení. Zemní plyn zdražil téměř o 58 procent, tuhá paliva a elektřina zhruba o třetinu, teplo a teplá voda byly proti loňskému červnu dražší o 18,1 procenta. Za pohonné hmoty lidé platili o 47,5 procenta více. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 19,3 procenta a ceny služeb o 13,9 procenta.
Z jednotlivých potravin se výrazně zvýšily například ceny mouky, a to o téměř sedmdesát procent. Chleba zdražil o 28,6 procenta, drůbeží maso o třetinu, polotučné trvanlivé mléko o 42,3 procenta, máslo o 55,8 procenta, ostatní jedlé oleje o 58,7 procenta a cukr o 41,3 procenta. Ceny stravovacích služeb byly vyšší bezmála o čtvrtinu.
Analytici odhadují, že v následujících měsících meziroční inflace hlavně kvůli cenám energií ještě poroste. Podle analytika banky Creditas Petra Dufka zdražování plynu a elektřiny není u konce, ale do inflace se ještě zcela nepromítlo.
Analytik Generali Investments Radomír Jáč odhaduje, že by meziroční inflace mohla dosáhnout vrcholu v červenci nebo v srpnu. Současný vývoj tak podle více analytiků nahrává i srpnovému zvýšení úrokových sazeb. To ale nový guvernér České národní banky Aleš Michl při svém jmenování odmítl.