První dělostřelecké náboje pořízené v rámci české muniční iniciativy dorazí na Ukrajinu v červnu. Podle premiéra Fialy přislíbilo patnáct evropských zemí přispět na nákupy souhrnnou částkou přes 39,5 miliardy korun. Nákupy munice v zemích mimo Evropskou unii by však mohly být komplikovanější, než se na první pohled zdálo.

V rozhovoru s listem Financial Times to alespoň tvrdí miliardář Michal Strnad, majitel a šéf zbrojařského koncernu Czechoslovak Group (CSG). CSG je jedním z dodavatelů, kteří momentálně jménem Česka a jeho iniciativy shánějí potřebné náboje v afrických či asijských zemích. Jenže zhruba padesát procent munice, kterou zatím CSG sehnala, je tak nízké kvality, že náboje bude možné dodat na Ukrajinu až se zpožděním.

„Každým týdnem se zvedají ceny a jsou tam velké problémy se součástkami. Není to lehká práce,“ řekl Strnad. Části nábojů CSG musí dodávat chybějící komponenty ze své vlastní produkce. Společnost je však podle Strnada odhodlaná dostát svým závazkům a česká iniciativa zatím stále jede „podle plánu“. „Podíl CSG na české iniciativě je významný,“ řekl Forbesu mluvčí firmy Andrej Čírtek.

Strnad situaci okomentoval dva dny poté, co se v Praze kvůli iniciativě sešli zástupci Dánska, Nizozemska, Polska, Lotyšska a Ukrajiny. Ještě před schůzkou v kramářově vile český premiér Fiala řekl, že první desítky tisíc nábojů by měly na Ukrajinu dorazit už v červnu, což potvrzuje i Strnad.

Fiala dříve uváděl, že díky české iniciativě se už podařilo získat celkem pět set tisíc kusů dělostřelecké munice, přičemž na dvě stě tisíc kusů jsou už podepsané smlouvy a dalších tři sta tisíc je Česko schopné zajistit. Podle prezidenta Petra Pavla má Česko vyhlídnuté další stovky tisíc kusů nábojů, které by šlo mimo Evropskou unii pro Ukrajinu zakoupit.

„Celkový cíl iniciativy je dodání zhruba osmi set tisíc dělostřeleckých granátů. V současné době je zajištěné financování zhruba na pět set tisíc kusů s tím, že se stále pracuje na identifikaci jak zdrojů, tak možného navýšení počtu dárců a jejich příspěvků,“ říká mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková s tím, že iniciativa je nyní ve své první fázi.

Nejdřív je totiž potřeba, aby slíbené peníze od evropských partnerů skutečně dorazily. „Je to asi běh na delší trať, než jsme doufali,“ přiznal pro Český rozhlas Plus vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Státy podle něj zatím poslaly minimum prostředků a spíš si testují, zda systém s Českem v roli koordinátora funguje. 

„Doufáme, že po první várce, kterou teď v červnu začínáme posílat, zjistí, že je systém funkční a že je možno skrz něj podporovat Ukrajinu násobně více,“ řekl Kopečný. 

„Řada zemí již uzavřela jak memoranda o porozumění s českým ministerstvem obrany, tak i smlouvy na samotné objednávky munice,“ dodává Cigánková.

Náboje je nutné shánět ve třetích zemích, protože kapacity evropských zbrojařů jsou momentálně zcela vytížené. Podle Strnada jsou firmy zakázkově plné na příštích zhruba osm let, přestože všichni včetně CSG navyšují své kapacity. I kdyby válka na Ukrajině skončila právě teď, tak „bude před námi obrovská práce na doplnění strategických zásob zemí NATO,“ říká Strnad.

Kromě shánění munice CSG v současnosti jedná s ukrajinskými firmami i o přesunu části své produkce na Ukrajinu. Chce tam postavit továrny na výrobu nábojů a těžké pozemní techniky za stovky milionů eur. Plánem je získat souhlas z Kyjeva do konce letošního roku a samotnou produkci zahájit do tří let. 

Ukrajinci bojují na frontě s nedostatkem dělostřelecké munice už od loňského roku. Bezpečnostní analytici to dlouhodobě označují za jeden z hlavních problémů ukrajinské armády a upozorňují, že Rusko má k dispozici nábojů násobně víc. 

Důvodem je hlavně zpoždění západních dodávek, obří americký balík vojenské pomoci Ukrajině ležel od loňska až do letošního dubna zaseklý v Kongresu. Evropská unie zase přislíbila dodat Ukrajině milion nábojů, ale později jejich množství zredukovala na polovinu. 

I proto přišel premiér Fiala v únoru na unijním summitu s návrhem nakoupit munici v zemích mimo Evropskou unii. Česko od té doby funguje v čele iniciativy jako zprostředkovatel a propojuje jednotlivé země s dodavateli vojenského vybavení. Fiala by do příštího jara rád Ukrajině zajistil dodání celkem 1,5 milionu kusů nábojů.