Zatímco se v médiích propírají jazykové znalosti členů nové vlády, jejich spoluobčané zjevně neotálejí. Platforma Duolingo, na které postupujete jednotlivými tematickými okruhy slovíček a gramatiky, zažila během pandemických lockdownů boom. A právě Češi mají na aplikaci, kterou po celém světě používá víc než půl miliardy uživatelů, prominentní místo.
Letos byli dokonce nejpilnější a v přepočtu na uživatele absolvovali nejvíc jazykových lekcí na celém světě. Už loni přitom byli Češi třetí. Jedná se samozřejmě jen o počet zakončených ucelených lekcí – reálný posun a schopnosti si musí každý uživatel zhodnotit sám.
Stejně jako v dalších 119 zemích je i v Česku nejpopulárnějším studovaným jazykem angličtina. Tuzemská verze kurzu, který je na angličtinu zaměřený, má u nás téměř 900 tisíc uživatelů. Na druhém místě se umístila španělština následovaná němčinou a francouzštinou.
V současnosti si můžete vybrat jeden z více než stovky kurzů ve čtyřiceti jazykových variantách. Česky se po celém světě na Duolingu učí 452 tisíc uživatelů a v roce 2022 má přibýt také kreolština nebo maorština. Už teď na Duolingu najdete dokonce jazyky fiktivní – například klingonštinu ze seriálu Star Trek. Aktivně aplikaci používá 42 milionů uživatelů měsíčně.
Letos v létě firma vstoupila na burzu, kde v rámci první veřejné nabídky akcií jich prodala 3,7 milionu za 102 dolarů za kus. První den tak uzavřela s hodnotou pěti miliard dolarů.