Eskapády na finančních trzích pokračují. Poslední velký rozruch způsobil výsledek amerických prezidentských voleb i oznámení úspěšného vývoje vakcíny na covid-19. Podobné otřesy přitom před tím vyvolávalo čekání na vakcínu i na ty volby. Hodně turbulentní rok 2020 sice končí, ale nedá se moc počítat s tím, že ten příští přinese nějaké náhlé uklidnění. Jak tedy investovat v roce 2021? Příležitostí je dost, a dají se najít i celkem pohodlně, zatímco si budete v bačkorách dál užívat home office.

Tradiční akciové fondy jsou mnohdy v mínusu, drtivá většina dluhopisů nese méně než jedno procento, cena kryptoměn a zlata je teď docela vysoko. Přesto jde v tomhle nejistém prostředí najít zajímavé možnosti, pro chytré investory to může dokonce znamenat žně.

„Kolísání a výrazné pohyby na trzích s sebou přinášejí zajímavé příležitosti. Výrazně volatilní období svědčí spíše traderům, kteří jsou nastaveni na krátkodobé horizonty a využívají okamžité pohyby cen. Potenciál zisku se logicky zvyšuje, když se trh více hýbe, nehledě na směr. Ale i dlouhodobí investoři mohou v kolísavých momentech profitovat,“ říká Michael Kopta ze společnosti XTB Online Trading. Ta patří k předním evropským brokerským společnostem a zprostředkovává transakce individuálním investorům.

Neklidné akcie

„Ve chvíli, kdy vyšly pozitivní informace ohledně vakcíny proti covid-19, zahýbalo to s akciemi technologických firem, jako je například Zoom. Právě na něm lze letošní jízdu dobře demonstrovat – jen v období od ledna do října vzrostla cena akcií Zoomu o bezmála 700 %. Když se nyní podíváme na vývoj za posledních 30 dní, akcie odepisují zhruba 30 %. Zoom totiž patří mezi tituly, které v posledním roce hodně vydělaly na období home office, ale postupně začínají padat, protože investoři uzamykají své tučné zisky. Navíc to vypadá, že účinná vakcína bude brzy k dispozici a lidé by se tak mohli dříve vrátit zpět do kanceláří,“ popisuje poslední vývoj Kopta. Výsledek voleb v USA zase technologickým firmám polívku trochu ohřál, naopak ho nenesou dobře těžařské, rafinérské a energetické firmy, protože Joe Biden má rozhodně blíž k ochraně klimatu než Donald Trump.

Zatímco tradeři si v takových výkyvech libují a třeba jarní koronavirové propady pro ně byly nirvánou, dlouhodobí investoři mají pro svá portfolia radši klid. „Dlouhodobý investor vždycky bude mít radši pozvolný, a hlavně přirozený růst. Větším pohybům by se klidně úplně vyhnul,“ podotýká Michael Kopta. Přesto vyšší volatilita může vykouzlit zajímavé zisky i při dlouhodobém investování díky tzv. průměrování nákupní ceny – pokud investujete pravidelně, tak se hodí nakupovat více cenných papírů ve chvíli, kdy cena klesá (tím se průměruje vaše nákupní cena), a naopak jich kupovat méně, pokud cena nevýhodně roste. 

Michael Kopta, člen vedení české a slovenské pobočky XTB Online Trading

Jistota populárního indexu

Vydělat se tak dá na akciích, indexech, ale i na komoditách. Dlouhodobě nejrůstovější však zůstávají akcie, na tom otřesy nic nemění. Pomyslnou jistotou pro soukromého investora, který nechce ztrácet čas pročítáním firemních finančních výkazů, může být investice prostřednictvím ETF fondů, například do populárního akciového indexu S&P 500. Pětistovka největších amerických firem napříč sektory zajišťuje poměrně spolehlivě diverzifikované portfolio. Akciový základ pak může doplnit nákup komodit nebo kryptoměn, i když současné vysoké ceny zlata nebo bitcoinu zajímavým profitům moc nenahrávají.

Poslední vývoj každopádně aktivoval řadu spících investorů a na trhy přilákal i nové, kteří chtějí nakoupit, dokud se to ještě vyplatí. Stále častěji pak dávají přednost individuálnímu finančnímu investování před tradičními bankovními produkty a fondy. A brokeři si libují. „Lidé jsou v tomto ohledu čím dál gramotnější a chtějí investovat sami. Díky technologiím mohou mít svoje portfolio v kapse ve svém mobilu, mohou si ho sami spravovat a, mají stále přehled – nejsou odkázáni na banku a kvartální reporty. Navíc stále více lidí postupně pochopilo, že v bance zhodnotí své finance maximálně o jednotky procent a někdy vůbec, protože jim nízké zhodnocení sebere inflace a poplatky,“ říká Michael Kopta.

Kde načerpat inspiraci

XTB Online Trading má v Evropě skoro 16 let zkušeností, česká pobočka vznikla v roce 2007 a rok poté XTB vstoupilo i na Slovensko. Globálně má přes 220 tisíc klientů, v Česku desítky tisíc, přičemž jejich počet letos meziročně vyrostl o 112 %. Klientům broker nemůže dávat investiční doporučení, ale vzdělává je formou konzultací, e-booků nebo pravidelných analýz a denních zpráv z trhu, které zveřejňuje na webu. Vyvinul vlastní obchodní platformu xStation, která je k dispozici jako webová, desktopová i mobilní aplikace pro iOS i Android. Každý klient má vlastní zabezpečený účet a může jednoduše spravovat svoje obchody. 

XTB se snaží individuálním investorům pomoci, aby dokázali svoje transakce cílit co nejlépe. Už v březnu pořádala velkou online trading konferenci a teď připravila další díl zaměřený na investice, výhled a trendy pro rok 2021. Investiční konference proběhla 28. listopadu online a na záznam je možné podívat se ZDE.