Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety.

Dnes se o svou digitální rutinu podělí zakladatel a spolumajitel brněnské technologické firmy Y Soft Václav Muchna.

Moje ranní digitální rutina?

Ráno zkontroluji SleepCycle, jestli jsem naspal svých 8,5 hodiny, což je pro mě minimum. Zároveň si můžu poslechnout, jestli jsem chrápal a jak moc.

Pak většinou kouknu na zprávy (Espresso od Economistu, iHned, Deník N). A zapnu (samozřejmě přes mobil) nahřívač na hrníčky.

Aplikace, bez kterých si nedovedu představit život?

V práci je to Microsoftí ekosystém (Outlook, OneNote, Office, OneDrive či Teams). Doma věci kolem chytré domácnosti.

Takhle vypadá úvodní obrazovka telefonu Václava Muchny.

Kterou z nich bych si vzal na opuštěný digitální ostrov?

Na opuštěný digitální ostrov bych si vzal náš záchod. Zní to asi srandovně, ale v Japonsku jsem si zvyknul na záchody, které odsávají pachy, vyhřívají sedátko, mají integrovaný bidet, samy zavírají a otevírají víko. Dá se dokonce ovládat z mobilu, ale jednoduchý ovladač na zdi je praktičtější.

Která aplikace či síť je zbytná, nebo přímo škodlivá?

Sociální sítě, které zužují možnost ucelenějšího pohledu na jakoukoli problematiku, protože vám servírují obsah, vybraný „umělou inteligencí“, jejímž úkolem není vás objektivně informovat, ale prodat co nejvíce reklamy.

Bichle, nebo Kindle?

Kindle. Vlastně jsem si zvykl číst na iPhone/iPad, a to od doby, co mají OLED displeje.

Nejnovější technologická vychytávka, kterou jsem si koupil?

Meater. Základna si povídá s až čtyřmi teplotními senzory přes BlueTooth a sama je připojená přes wifi. Používám například při uzení lososa za studena, aby mi nepřekročil teplotu 25 °C . Nebo při grilování. Prostě bomba!

Jak chytrá je moje domácnost?

U mě má IP adresu záchod i kuchyňský kohoutek. Jako základ používám GIRA napojenou přes KNX, ale že bych si to konfiguroval sám? Už dávno ne! Mezi klíčové výhody pro mě patří například možnost centrálně vypnout všechna světla, nebo možnost přenastavit, co který vypínač ovládá.

Rozvodná síť pro smart home Václava Muchny

Která sociální síť je hot a která not?

Nemám rád sociální sítě.

Technologie na mém pracovním stole?

V zásadě asi nic převratného. Jen nostalgicky laptop „xtéčko“, snad ještě někdy ze základky.

Kolik času denně strávím online?

Asi hodně, ale nijak mě to neuráží. Offline jsou společné snídaně a večere, čas s malou dcerou a pak třeba lyže nebo potápění.

Ale lyže samozřejmě znamenají chytré brýle, které měří rychlost, skoky, převýšení a podobně. A potápění bez kompjůtru? Kdo by si pamatoval, jak se vlastně s potápěčskými tabulkami pracuje…

Nafta, benzin, nebo elektřina?

Elektřina. Aktuálně Audi eTron nebo elektrická koloběžka, podle počasí.

Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?

Postupná digitalizace všeho, která jde ovšem mnohem pomaleji, než téměř všichni očekávali. Gamechanger je propojování IT s konkrétními obory. Například, když se spojí lékař s ajtákem (což se zdá jsou téměř disjunktní skupiny), a to celé se navíc propojí třeba s fyzikem.

Právě propojování vícero vědních oborů představuje největší potenciál pro civilizační rozvoj.

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Co rozvoj mého oboru v současnosti naopak brzdí či zdržuje (a co by se s tím dalo dělat)?

Problém je, že se často pod pojmem digitalizace skrývá převedení starého papírového procesu do PDF. To ale není digitalizace, protože ta vyžaduje kompletní re-design procesů za účelem jednak „samoobsluhy“, jednak automatizace. Na druhou stranu právě ta složitost digitalizace je pro nás největší příležitostí.

Čeho bych se v budoucnosti chtěl dožít tak moc, že bych se kvůli tomu nechal i zmrazit?

Mě by obecně zajímalo, jestli se lidstvo zlikviduje, nebo to celé přežije. A hrozně rád bych se za pět tisíc let podíval na hodinu dějepisu, kde by se zrovna vyučovalo o civilizaci v roce 2020.