Jmenuje se Travel A la carte (TAC) a měla by ve vašem mobilu obsáhnout vše, co s cestováním souvisí. Stojí za ní peníze Ivany Tykač, realitní investorky a manželky jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače. A hlavně nápad jejích dcer.
Čtěte také: Miliardáři si vyměnili největší českou pilu. Igor Fait prodával Kurkovým
Nová aplikace, která bude v průběhu dvou týdnů ke stažení pro všechny systémy, vznikala téměř dva roky v Česku, ale také v Indii a v Číně. Její ambicí je, aby přes ni uživatel objednal vše, co potřebuje ke své cestě. Od letenek a ubytování až po nejrůznější kulturní či sportovní atrakce na místě. A zároveň aby přes ni všechny výdaje spojené s cestováním také zaplatil. Tím je zatím podle svých tvůrců ojedinělá.
„Často cestujeme a často se nám na cestách něco děje. Ztrácíme doklady, potvrzení, různé vstupenky a tak,“ směje se Ivana Hronová, druhá nejstarší dcera Ivany Tykač, kterou proto napadlo, že by bylo ideální mít vše na jednom místě. V mobilu, v jedné aplikaci.
Ivana Tykač
Nápad rozpracovala se svou starší sestrou Olgou Grillovou, která se zaměřila na byznysplán, zatímco Ivana Hronová hlídala technickou stránku věci. Postupně se kolem nich nabalil tým vývojářů v Indii, pekingská firma Eigpay zabývající se platební bránou (pracuje i pro Alibabu) a marketing začala obstarávat třetí spoluzakladatelka projektu Kim Najman.
Ivana Tykač nainvestovala do aplikace, která byla včera na letňanském letišti slavnostně puštěna do testovacího provozu, zhruba pět milionů korun.
„Chtěla jsem podpořit mladé ženy ve vývoji technologií, což je momentálně hodně maskulinní obor. Já a moje rodina hodně cestujeme, takže aplikace, která vám zajistí na pár kliknutí hotel, let a třeba i průvodce včetně jejich platby na jedné platformě, je ohromnou úsporou času. A navíc ji zvládnu lehce ovládat i já, která nejsem velkým přítelem s IT,“ vzkázala Ivana Tykač.
Aplikace po přihlášení nabídne uživateli také zadání orientačního rozpočtu, který chce na cestu utratit, a potom si může začít vyhledávat spojení, ubytování či zábavu.
Právě na celém řetězci zakladatelky TAC staví své plány a po spuštění bude k dispozici plánování cest do několika stovek měst po celém světě. Potřebná data partnersky poskytuje server Innstant Travel, vyhledávání letenek zase české Kiwi.
Součástí aplikace je i elektronická peněženka. Uživatel bude mít možnost zaplatit jak kartou, tak přes peněženku, do které si nahraje peníze. Z peněženky pak bude moci i posílat peníze jiným uživatelům aplikace nebo do budoucna nakupovat zboží přes QR kódy, které jsou oblíbené hlavně v Asii. Čím více bude peněženku používat, tím více má získávat bodů ve službě TACPay a za ně zase slevy na zájezdy.
„Časem chceme funkce dále rozšiřovat. Například o chat mezi uživateli. A chceme se také pokusit navázat spolupráci s telekomunikačními operátory, aby lidé, kteří přijedou do cizí země, mohli nakoupit přes naši aplikaci hovory či data za stejné ceny, jaké mají místní,“ vysvětluje Ivana Hronová.
Připravená je pochopitelně také zákaznická podpora, kterou zatím čítají tři lidé, ale růst by měla spolu s rozšiřováním TAC. Byznysově chce aplikace žít z poplatků ze zprostředkovaných služeb a nejprve se zaměří na univerzity a vůbec mladší cestovatele, mezi nimiž by se chtěla šířit přes sociální sítě.
Do půl roku je v plánu zprostředkovat půl milionu transakcí. Ivana Hronová nevylučuje, že by časem mohly přibrat strategického investora, který by aplikaci otevřel možnost posunout se technologicky či byznysově dál.
O zakladatelkách:
Ivana Hronová
Výkonná ředitelka a spoluzakladatelka Travel A la Carte. Zároveň vede marketingovou agenturu Arta & Design, u jejíhož zrodu také stála. Studovala francouzské lyceum v Praze a techniku na École Polytechnique de Lausanne.
Olga Grillová
Pracovala jako konzultantka v českém EY, poslední rok vede společnost Empirent, která poskytuje krátkodobé luxusní ubytování v Praze a zastřešuje také české realitní investice Pavla a Ivany Tykačových. Studovala ekonomii v Nizozemsku na Utrecht University a finance na International University of Monaco.
Kim Najman
Má zkušenosti z hoteliérství a cestovního ruchu, pracovala pro hotel Grand Hyatt Kuala Lumpur nebo jako marketingová manažerka letecké platformy AvBuyer. Obor hospitality studovala také ve švýcarském Montreux. Má švédsko-nizozemské kořeny, ale vyrůstala v Praze.