Boj o největší zakázku v dějinách Česka postoupil do nové fáze a blíží se finálnímu rozuzlení. Nakonec rozhodne o tom, jestli si Česko udrží svou energetickou bezpečnost i o tom, kolik budeme platit několik dalších dekád za elektřinu.
Tuhle událost si málokdo nechává ujít. Obyvatelé měst rozesetých podél Labe od německých hranic až po střední Čechy se sdružují na místech s výhledem na největší českou řeku, aby zažili nevídanou podívanou. Litoměřice, Mělník, Brandýs nad Labem.
Tady byli lidé na přelomu tisíciletí zvyklí sledovat hlavně remorkéry tlačící ocelové vany plné uhlí z dolů do elektráren. Je rok 2034 a teď sledují daleko monumentálnější výjev, ovšem také související s energetikou.
Pod těmito městy sice tiše, ale svou ojedinělostí až pompézně proplují obrovské nákladní lodě vezoucí z Hamburku do Týnce nad Labem nové srdce české energetiky – jaderný reaktor. Za další dva roky by už měl začít dodávat elektřinu do české přenosové soustavy.
A za ním se možná objeví ještě další tři. To vše, pokud Česko opravdu vybere vítěze doposud největší zakázky v dějinách, kterou je aktuální jaderný tendr. Reálně se bavíme o bilionech korun, protože už nejde jen o dostavbu Dukovan, ale také Temelína.
Nečekaný zájem vlády o ne jeden, ale až čtyři jaderné reaktory už tak rekordní hodnotu tendru fakticky minimálně zčtyřnásobil. Rozjela se tím silná lobby nejen od samotných uchazečů o dostavbu jaderných elektráren v Česku, politiků, ale také od potenciálních dodavatelských firem.
Čeští subdodavatelé se totiž na výstavbě mají podílet více než z poloviny, a jak se později dozvíme, uzmout si až stovky miliard korun. A tendr by měl zajímat i samotné občany.
V zákulisí se totiž hraje i o to, jestli si Česko bude muset po následující desetiletí zvykat na roli importéra elektřiny, a hlavně o to, kolik za ni budeme platit.
„Reaktory budou buď dva, nebo čtyři. Tento postup se jeví jako ekonomicky nejvýhodnější,“ říká Forbesu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a potvrzuje tím, že Česko po boku Francie, Polska nebo Bulharska naskakuje na vlnu evropské jaderné renesance.
Síkelovi by se dnes mohlo říkat „pan Jádro“. Je nejvýše postaveným mužem resortu, který má jaderný tendr v gesci.
V Česku bychom měli vystavět už nyní ne dva, ale čtyři nebo i šest nových bloků.
Roman Zdebor, šéf českého zastoupení EDF Nuclear Czechia