Chodit v Británii na privátní střední školu je razítkem na skvělé sociální postavení. Jenomže dostat se do lavic mezi britskou šlechtu není úplně snadné. Některé instituce jsou žádané pro všechna ta jména, jež školou prošla, jiné pro své výjimečné mimoškolní aktivity a další pro to, jakých akademických výsledků pak jejich absolventi dosahují.

Ve Spojeném království je na pět stovek těchto boarding schools a každá si individuálně nastavuje kritéria pro přijetí (někde není výjimkou ani čtyřletý waiting list), minimální požadavky znalostí i taxu, kterou si za vzdělání a celoroční ubytování se stravou účtuje. Ta se pohybuje okolo 40 tisíc liber neboli zhruba 1,2 milionu korun na rok.

„Vynikající angličtina a akademické výsledky, to je u toho, kdo se na školy hlásí, samozřejmost,“ říká Kristýna Lebedová, šéfka agentury IQ Consultancy, která v Česku zprostředkovává studium na těch nejstarších a nejexkluzivnějších školách na světě. Celý loňský rok usilovala o exkluzivní zastoupení pro top britské střední školy, které se kvalitou rovnají Etonu, oblíbenému královskou rodinou.

„Aby měl student možnost dostat se na takovou školu, musí mít nadstandardní osobnost, vůdčí schopnosti, inteligenci a vychování, chuť se neustále učit, mít zájem o svět kolem sebe, skvělé výsledky v mimoškolních aktivitách, dobrou až vynikající znalost dalších světových jazyků,“ vyjmenovává Lebedová nutné předpoklady. A dodává, že ještě jeden bod je zásadní: přihláška se podává vždy s předstihem dvou a někdy až čtyř let.

19. listopadu se v pražském hotelu Four Seasons uskuteční veletrh prestižních škol a jazykových kurzů v zahraničí. Na veletrhu bude možné promluvit se zástupci jednotlivých škol, získat konzultaci ohledně přípravy a zápisu nebo vybrat krátkodobé jazykové kurzy v zahraničí.

Registrovat se na veletrh »

Dostat se do těchto historických institucí však není jen o tom, zaplatit si a tím získat automatickou vstupenku do lavice. Školy mají důkladné přijímací řízení, při kterém si vybírají jedince schopné procesu učení a začlenění do kolektivu. Posuzuje se i to, jestli vůbec zvládnou život na internátu, který není pro každého.

„Příprava závisí na úrovni studenta,“ připomíná ještě šéfka IQ Consultancy. „Pokud je to někdo, kdo studuje na mezinárodní škole, pravidelně jezdí do zahraničí a má samé jedničky, je to jedna věc. V tom případě se příprava soustřeďuje jen na specifické požadavky dané školy. V jiných případech se žáci připravují několik let.“

Zásadní je seznámit se s vypsanými termíny jednotlivých etap, které jsou neměnné. Kupříkladu královský Eton si stanovuje, že chlapci – a to je bez diskuse – se musejí registrovat ve věku 10 let a 6 měsíců. Jiné školy mívají zase tolik přihlášek, že naplní svoje kapacity až tři roky předem. Výběr vhodné školy by tedy měl začít včas.

Proces přihlašování pro 13leté, kteří na školách začínají studovat, startuje v momentu, kdy je dítěti 11 let. Vztah se školou se zpravidla navazuje při seznamovací návštěvě, která ukáže, jaké je odhodlání dítěte pro studium.

Tím nejzásadnějším jsou pak samotné testy, jež budou pro školu indikátorem vrozených schopností v oblastech, jako jsou počty, jazyky nebo verbální argumentace. Některé školy budou vyžadovat slohovou práci, jiné skupinovou konverzaci, další zase zprávu ze stávajícího vzdělávacího zařízení jako důkaz potenciálu, přístupu a celkových výkonů. Nejvíce se školy zajímají o ty, kdo přinesou nějaké plus – budou vynikat ve sportu, hře na hudební nástroj nebo v čemkoli dalším, kde projeví svůj talent.

Teprve potom přijde poštou dopis oznamující podmínečné přijetí, umístění na čekací list nebo verdikt, že dítě bylo ze seznamu kandidátů vyřazeno. Poplatek za samotnou přihlášku se pohybuje od 100 do 300 liber a je nevratný. Pokud je dítě přijato, platí se při podpisu smlouvy záloha mezi jedním a třemi tisíci liber.

Procedura při snaze získat místo na jedné z prestižních adres se může zdát až příliš krutá, ale školy jsou tak žádané, že právě takové síto vydělující ty nejlepší kandidáty potřebují. Přihláška na některou z top veřejných škol je proces, který vyžaduje velkou oddanost a odhodlání, ale jedno moudro říká, že nic, co v životě stojí za to, není snadné. A s takovou školou zažije dítě nejlepší možný start do života.

Nejžádanější privátní školy ve Velké Británii

 

Wellington College

Ve škole se smíšenými třídami, která získala titul Boarding School of the Year 2018, studuje tisíc žáků počínaje třináctiletými, ti se letos přihlašovali už do školního roku 2022. V lavicích se potkává 44 národností a 125 zámořských žáků a mezi slavné absolventy patří i spisovatel George Orwell.

 

Concord College

Žádaná škola se smíšenými třídami přijímá žáky od 12 let, přičemž většina z nich je zámořských (lavicemi prošla kupříkladu i ministryně zahraničních věcí Indonésie). Škola čerstvě otevřela Elite Sports Programme, kterým chce podporovat své sportovně nejnadanější žáky.

 

Wycombe Abbey School

Dívčí škola pro 600 žákyň nabírá do tříd pro 11-, 13- a 16leté a přihlášky přijímá s ročním předstihem. Tři čtvrtiny dívek hrají alespoň na jeden hudební nástroj a podle magazínu School Sport patří škola mezi desítku nejlepších sportovních škol v zemi. Jde o nejlepší školu se zaměřením na jazyky, protože se zde vyučuje třeba čínština, arabština nebo hebrejština.

 

Sevenoaks School

Ve smíšené škole je 1079 žáků 30 národností ze 40 států, z toho 350 trvale žijících v internátu. Za školní rok se tu platí 37 tisíc liber a letos přešlo 33 žáků na univerzity v Oxfordu nebo Cambridgi. V lavicích tu seděl i Daniel Day-Lewis, který jako jediný herec získal třikrát Oscara v kategorii Best Actor.

 

City of London Freemen’s School

Na 910 míst se můžete hlásit dva až tři roky předem, obvykle postačuje rok. Na škole funguje brazilský fotbalový kouč a před dvěma lety otevřeli nový plavecký bazén.

 

Headington School

Do dívčí školy jen kilometr od centra Oxfordu dochází 1084 žákyň, které za rok platí 35 tisíc liber. Škola se, jak se asi od lokality čeká, věnuje veslování a její týmy na loňské národní regatě škol obsadily medailové příčky. Hermionu Grangerovou, kamarádku Harryho Pottera, pamatujete? Její představitelka Emma Watson tu studovala.

 

Brighton College

Průměrná velikost tříd školy na jihovýchodě Anglie je 11 až 12 žáků, kteří se z 60 procent věnují umění a ve zbytku vědám. Jde o první nezávislou školu, která do osnov zařadila obor podnikání. Čtrnáct někdejších žáků se stalo profesionálními hráči kriketu a už nyní je v přípravce pro vstup na tuto školu princ George, syn nástupce trůnu Williama. A to je mu šest let!

 

Charterhouse

Škola založená už v roce 1611 nabízí ve svém internátu jedenáct budov pro chlapce a čtyři pro dívky. V kampusu školy se nachází golfová devítka, ale primárně se tu soustřeďují na fotbal, kriket a pozemní hokej. Opravdu velké množství absolventů dnes sedí v britském parlamentu nebo v uznávaném deníku The Economist.

 

Tonbridge School

Chlapecká škola pro 577 žáků počínaje třináctiletými loni vyslala 30 svých absolventů na Oxford nebo Cambridge, přičemž si chlapci mohou vybrat i odchod do Královského námořnictva nebo k letcům RAF. V areálu školy se nachází olympijské zázemí pro sportovce, kteří ho využili při přípravě na olympijské hry v Londýně 2012.

 

Rugby School

Smíšená škola pro osm stovek žáků byla založena v roce 1567 a patří do „Velké devítky“ – skupiny škol, které vychovávají nejmocnější Brity. Ostatně 67 procent britských politiků má v životopisu uvedeno studium v tomto ústavu.